STM’nin Kamikaze İHA’sı KARGU’nun Birden Fazla Ülkeye İhracatı Yapıldı

stmnin kamikaze ihasi kargunun birden fazla ulkeye ihracati yapildi
stmnin kamikaze ihasi kargunun birden fazla ulkeye ihracati yapildi

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) tarafından geliştirilen ve üretilen KARGU Otonom Döner Kanatlı Vurucu İHA’nın ihracatına yönelik olarak daha önce 3 ülke ile görüşmelerin yürütüldüğü açıklanmıştı. Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerinde yürütülen üst düzey görüşmeler olgunlaşarak, otonom drone sistemleri ihracatı konusunda bir başarıya imza atıldı.

STM tarafından yapılan ihracat açıklamasında: “TSK tarafından etkin şekilde kullanılan Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemimiz KARGU’dan ihracat başarısı! Milli Mühendislik ilkelerimizle geliştirdiğimiz KARGU Türkiye’de ve farklı coğrafyalarda.“ ifadelerine yer verildi.

TSK’nın kullanımını esnasında sahada gösterdiği performansın ardından özellikle uluslararası alanda KARGU için çok büyük bir ilgi oluştu. İhracat pazarları için farklı ülkelerde testlere ve denemelere katılan KARGU, performansıyla beğeni topladı. Kamikaze drone, bu süreçte tropik, çöl, tundra iklim koşullarında denendi ve başarıyla görev yapabileceğini ortaya koydu.

KARGU’nun TSK kullanımına sunulan tüm versiyonlarının testleri, kalite standartlarına uygun üretimi hassas şekilde gerçekleştiriliyor. Bunun yanında sahadan gelen geri dönüşler ve üretim sürecinde elde edilen kazanımlar da daha etkin bir KARGU oluşturulmasına yönelik olarak kullanılıyor.

KARGU Libya’da görülmüştü

Kamikaze drone KARGU, 27 Mayıs 2020’de Libya’da Trablus’un güneyindeki Ayn Zara ekseninde görüntülenmişti. Sosyal medyada Hafter yanlısı çeşitli hesaplarca Mitiga Hava Üssünden havalanan bir Drone/İHA’nın düşürüldüğü iddia edilmişti. Ancak Defence Turk’ün düşürüldüğü iddia edilen platform görselleri üzerinde yaptığı ilk inceleme sonucu, platformun düşmemiş olabileceği, fotoğraflanan parçaların ise vuruş sonrası kalıntıların emaresi olabileceği değerlendirilmişti.

KARGU Azerbaycan’da da görülmüştü

27 Eylül – 10 Kasım 2020 tarihlerinde Azerbaycan, Ermenistan tarafından işgal edilen topraklarını kurtarmak üzere Vatan Muharebesi’ni gerçekleşmişti. Muharebe devam ederken Azerbaycan’dan çok sayıda KARGU’nun olduğu bir görüntü paylaşılmıştı. Paylaşılan görüntülerde en az 27 adet KARGU Kamikaze İHA görülmüştü. Görüntülenen adetler, KARGU-2’lerin sürü halinde operasyonel kullanımda olabileceği ihtimalini su yüzüne çıkarmıştı. Azerbaycan’da yayın yapan İCTİMAİ TV, Vatan Muharebesi’ne katılan askerlerin anlatılarını Döyüşçü adlı bir programda paylaşıyor. Programa katılan Azerbaycan askeri Babek Hacılı’nın konuşması sırasında Vatan Muharebesi sırasında çekildiği fotoğraflar ekrana yansıtılırken ekranda STM tarafından geliştirilen yerli kamikaze İHA KARGU ekrana gelmişti. Böylece Azerbaycan’da görüntülenen sistemlerin Azerbaycan’da aktif kullanımı ile ilgili daha güvenilir bir görüntü paylaşılmış oldu.

KARGU’nun Libya‘da hangi kuvvet tarafından kullanıldığı bilinmiyor. Ancak Azerbaycan ordusunun kullanımı göz önüne alındığında STM tarafından açıklanan ihracatın burada ismi dillendirilmeyen ülkelerden oluştuğu yorumlanabilir.

KARGU sürüsü 1-1,5 yıla operasyonel olacak

Sahip olduğu çok gelişmiş bilgisayarlı görü imkanlarıyla tek başına rahatlıkla görev yapabilen KARGU’nun sürü halinde kullanımına yönelik ilk uygulamalar da geçen yıl yapıldı. Yürütülen çalışmalarla 20’den fazla KARGU platformu sürü halinde görev yapabilir hale getirildi.

Bu konudaki çalışmalar, özellikle sürü algoritmalarının iyileştirilmesi ve farklı görevlerin icra edilmesine yönelik olarak devam ediyor. Drone sürüsünün her ortamda sorunsuz görev yapabilmesi amacıyla da KERKES projesi sürdürülüyor. Bu projenin sonuçlanmasının ardından yaklaşık 1-1,5 yıllık süre içinde sürü kabiliyetini tam olarak kazanmış KARGU Kamikaze Drone’lar, TSK’nın kullanımına sunulmaya başlanacak.

KARGU farklı platformlara entegre edilecek

KARGU’nun farklı platformlara entegrasyonu konusunda da çalışmalar yürütülüyor. Şu ana kadar TSK ve jandarma birlikleri tarafından kullanılan KARGU, önümüzdeki dönemde deniz platformları başta olmak üzere çeşitli platformlarla birlikte görev yapabilecek.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar