21. Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali Başladı

uluslararasi fethiye oludeniz hava oyunlari festivali basladi
uluslararasi fethiye oludeniz hava oyunlari festivali basladi
Abone Ol  


21. Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları, Babadağ 1700 pistinde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Açılış törenine, Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Abdulkadir Ungan, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Mete Ay, Türk Hava Kurumu (THK) Fethiye Şube Başkanı ve Fethiye Güç Birliği (FGB) Müdürü Mustafa Özkaya, FTSO Meclis üyesi ve FGB Müdürü Selamettin Yılmaz, KIRTUR şirketinin sahibi Kenan Kıran, Türk Hava Kurumu (THK) Havacılık Eğitim Müdürü Burçin Karataş, THK Teşkilat Şubeler Müdürü Gökhan Kavlak, Fethiye protokolü, siyasi partilerin temsilcileri, STK temsilcileri, akrobasi pilotları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

THK Fethiye Şube Başkanı ve Fethiye Güç Birliği Müdürü Mustafa Özkaya törende yaptığı konuşmada, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Osman Çıralı’nın Antalya’da düzenlenen YÖREX fuarında olması nedeniyle açılış törenine katılamadığını vurgulayarak, “Sayın Osman Çıralı hepinize saygı ve selamlarını iletti. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odamızın Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mete Ay ve Fethiye Güç Birliği Müdürler Kurulumuzdan Selamettin Yılmaz aramızda, Odamızı ve FGB’yi temsil ediyorlar” dedi.

FTSO’nun ciddi bir atılımla 2011 yılında Fethiye Güç Birliği Limited Şirketi’ni kurarak Tarım ve Orman Bakanlığından Babadağ’ı kiraladığını ve Babadağ teleferik projesinin ihale edildiğini anlatan Mustafa Özkaya, Fethiye’nin gözbebeği, dünyanın sayılı yamaç paraşütü merkezi olan Babadağ’a teleferik projesinin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. THK’nun tandem pilotlarıyla ilgili yaptığı çalışmalara da değinen Özkaya, “Bugün burada 400’e yakın tandem pilotumuz var. Bu pilotlarımız 2011 yılında çok güzel bir çalışma yaparak tüm pilotlarımızın sertifikalandırılmasını sağladık. Bugün tüm tandem pilotlarımız T2 belgesi aldı. Dünyanın farklı yerlerinden gelen misafirlerimiz Babadağ’dan eşsiz manzara eşliğinde gönül rahatlığıyla uçabiliyor. 2011 yılında Türkiye’nin ilk ve tek havacılık üniversitesini kurmuş ve vizyonu da misyonu da pilot yetiştirmek olan THK daha büyük adımlar atmaya devam edecektir. Ben 21. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları’nın başarılı geçmesini diliyorum.” diye konuştu.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da yaptığı konuşmada 21’nci Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları’nın dünyada birinci olacağının altını çizerek Fethiye’nin tanıtımı için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Babadağ dünyanın bir numaralı pisti

Babadağ yamaç paraşütü pistinin dünyanın bir numaralı pisti olduğuna vurgu yapan Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, “Ölüdeniz ve Babadağ hem denizin dağa yakınlığı hem de dağın denize paralel şekilde direkt yükselmesi ve bu hava oyunlarına uygun rüzgarın her alanda alınabilmesi, hava koşulları nem oranı, hava sporlarının yapılabilmesi için gerekli bütün koşulları bünyesinde barındıran dünyanın bir numaralı pisti. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odamıza, bu pisti, bu güzel tesisi buraya kazandıran Kırtur şirketimize emeği geçen bütün paydaşlara Fethiye Kaymakamı olarak teşekkür ediyorum. Sporcu kardeşlerime de başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

24 Ekim tarihine kadar devam edecek olan 21. Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları, hava sporlarının farklı branşlarındaki en iyi akrobasi pilotlarını Fethiye’de buluşturuyor. Farklı ülkelerden yüzlerce akrobasi pilotlarının katılım sağladığı Ölüdeniz Hava Oyunları kapsamında yarasa adam ve alçak irtifa serbest atlayışları, yüksek hızlı küçük yamaç paraşütü gösterileri, Türk Hava Kurumu’nun motorlu yamaç paraşütü, mosquito, microlight, sıcak hava balonu gösterileri yapılacak. 24 Ekim Pazar günü saat: 15.30’da Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Türk Yıldızları ekibi Çalış Plajı semalarında gösteri uçuşu gerçekleştirecek.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar