ABD’den F-16 Block 70 Alımında Teknik Çalışma Başlatıldı

abdden f block aliminda teknik calisma baslatildi
abdden f block aliminda teknik calisma baslatildi
Abone Ol  


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Brüksel’de düzenlenen ve iki gün süren NATO Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularınıyanıtladı. Bakan Akar, ABD ile yürütülen yeni F-16 savaş uçağı tedarikine ve mevcut bazı F-16 savaş uçaklarının modernizasyonuna ilişkin görüşmeler ile ilgili olarak teknik çalışma başlatıldığını söyledi. Bakan akar açıklamasında, “Elimizdeki F16’ların yenilenmesi lazım. Stratejik müttefikimiz, dostumuz ABD’den hem blok 70 Viper F16 tedariki hem de elimizdeki bazı uçakların modernize edilmesi için teknik çalışma başlatıldı. Süreci takip ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

17 Ekim 2021’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyaretinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin F-16 savaş uçağı talebi hakkında sorulan bir soru üzerine:

“Arkadaşlar bu konu tabii malum F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. Bizim böyle bir durumumuz söz konusu değil. Biz 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Bu ödemeler karşısında ABD’nin böyle bir teklifi söz konusu oldu”

“Bununla ilgili olarak da biz ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için ne gerekiyorsa bu adımları atalım dedik. Bugünün devamlılığı için de özellikle savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. F-16’ların modernizasyonundan tutun yenilerini almak suretiyle filomuzu daha da geliştirelim gayreti içerisindeyiz. Bu F-35 programı kapsamında ödemesini almamız gerekiyor. Görüşmelerimizde bu konuyu dile getiriyoruz. Sorunun çözümü için de diyaloğu önemsiyoruz.”

ifadelerinde bulunmuştu. Türkiye, bilindiği üzere F-16 Block 30’ların yapısal ve donanımsal iyileştirmeleri için çalışmalarına devam etmektedir. Komşu ülkelerin modernizasyon ve yeni uçak alımları Türkiye’nin muharip uçak filosunu genişletme çabalarının önemli sebeplerinden birisi olarak görülebilir.

Reuters ve defencereview.gr’de yer alan, ‘anonim kaynaklara’ dayandırılan haberlere göre Türkiye’nin ABD’ye 40 adet F-16 Block 70 ile HvKK’daki 80 uçak için Block 70 seviyesine yükseltme için (LOR )talep mektubu gönderdiği iddia edilmişti.

Talebin değeri sıfır uçak sayısı ile modernizasyon kiti sayısı ile yedek parça, bakım ekipmanları, potansiyel silah sistemleri vb. şeyler göz önüne alındığında birkaç milyar doları bulacaktır. Gönderilen talep mektubu, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalından geçtikten sonra Kongre’ye sunulacak.

Kaynak: DefenceTurk

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar