Altay Tankı Motoru İçin Kore İle Anlaşıldı

altay tanki motoru icin kore ile anlasildi
altay tanki motoru icin kore ile anlasildi
Abone Ol  


Altay tankı seri üretim projesindeki ana yüklenici BMC’nin Altay tankının güç paketi üzerinde çalışmak üzere iki Koreli şirketle anlaşmaya vardığı ifade edilmişti. T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından açıklandığı üzere Altay Tankı motoru tedarikine ilişkin niyet beyanı Koreli muhataplarca imzalandı. Bakan Çavuşoğlu açıklamasında Kore için önemli bir ortak vurgusu yaptı. Bakan Çavuşoğlu açıklamasında,

“Güney Kore savunma sanayiinde önemli bir ortağımız. Savunma Tedarik Programından (DAPA) sorumlu Bakan Kang Eun-ho, Altay Tankı motoru tedarikine ilişkin niyet beyanını bugün imzaladığını söyledi. Proje bağlamında önemli bir adım.” ifadelerine yer verdi.

BMC’den üst düzey bir yetkili, şirketin Altay’ın motor ve şanzıman mekanizmasını tedarik etmek için Doosan ve S&T Dynamics ile anlaşma imzaladığını söylemişti. Yetkili, “Bu anlaşmalar, şirketlerimiz ve ülkelerimiz arasındaki stratejik bir anlayışın sonucudur” demişti.

Güney Kore K2 Black Panther tankını yerel güç paketi geliştirene kadar ilk olarak Alman MTU firmasının motoru ve RENK firmasının transmisyonu ile üretime başlamıştı. Ancak geliştirme çalışmalarından yerel motor ve transmisyonun yeterli performansı (ömür ve dayanıklılık) vermemesi nedeni ile güç paketi ile ilgili regülasyonlar gevşetilmişti. Daha sonra yerel motorun K2 Black Panther tankında kullanılmasının önü açıldı. Ancak transmisyon için Alman RENK firması tedarikçi olarak kullanılmaya devam ediyor.

Altay tankının üretimi ile ilgili takvimin sıkışması (çok büyük oranda gecikmesi) nedeniyle Türkiye’nin de isterileri gevşetmiş olması olası bir senaryo olarak önümüze çıkıyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir geçtiğimiz günlerde Altay tankı ile ilgili alternatif bir ülkeden güç paketinin yakın zamanda Türkiye’ye getirilip testlere başlanacağını belirtmişti.

Altay tankı geliştirme projesinde mobilite testlerinde 10 bin km test gerçekleştirilmişti. Toplamda ise 26 bin km’lik test icra edilmişti. Dolayısı ile yeni güç paketi ile gerçekleştirilecek testler de uzun bir süre alabilir.

Kaynak: DefenceTurk

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar