Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler – Dr. Deniz Küçükkaya

Deniz Kucukkaya
Deniz Kucukkaya
Abone Ol  


Estetik kavramının giderek hayatımızda daha çok yer alması ile burun estetiği en popüler müdahaleler arasında öncelikli yerini koruyor. Burun estetiği fiyatları araştırması, estetik yaptıracakların en sık yaptığı araştırma konusu olarak öne çıkıyor. Sadece tıbbi gereklilikten değil, daha uygun yüz hatlarına kavuşmak için yapılan burun operasyonları sayısında ki artış kadar, başarılı sonuçları da artış gösteriyor.

Burun Estetiği

Burun, yüzdeki konumlanması itibari en dikkat çekici organ olması sebebi ile boyut ve şekli estetik kaygı oluşturma potansiyeline sahiptir. Asıl amacı solunum görevini yerine getirmek olduğu için sadece şekli ve boyutu değil, yapısı da bu göreve engel teşkil edebilmektedir. Her iki durumda da burun estetiği hem daha sağlıklı bir solunum hem de yüz güzelliği için yapılan cerrahi bir operasyondur.

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti olarak da bilinen burun ameliyatları, estetik cerrah tarafından uygulanıyor. Burun açık ya da kapalı ameliyat olarak bilenen tekniklerle öncelikle var ise solunumu engelleyen kıkırdak doku gibi oluşumları ortadan kaldırmak yok ise burnun yüze en uygun ölçülere indirgeyecek şekilde yapılandırılmasını sağlayan ameliyatlardır.

Bazen sadece burun ucunu kaldırma gibi daha basit işlemler de burun estetiğine konu olmakla birlikte, cerrahın similasyonda hastanın burnunda yapılacak değişimleri ve sonucu göstermesi en önemli aşamalardan bir tanesidir. Bu simililasyon işlemlerinde görülen sonuçların ameliyat sonrası gerçek sonuçları birebir yansıtmadığı da unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Her estetik girişimde olduğu gibi güvenilir ve yetenekli bir cerrah seçimi ile başlayacak süreç, ön muayene, hasta ihtiyaçlarının belirlenmesi, genel sağlık durumunun değerlendirilmesi aşamalarında ilerler.

Kemik gelişimini tamamlamış ve genel sağlık durumu operasyona elverişli hastalarda, ihtiyaca göre planlanacak ameliyat sürecinin sonunda kişinin gerçekçi beklentileri olması oldukça önemlidir. Ameliyat öncesi kişilerden sigara, alkol, kafeinli içecekler ve kan sulandırıcı benzeri ilaçların kullanımının durdurulması istenir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı için farklı teknikler kullanılmakla birlikte genel olarak açık ve kapalı rinoplasti ameliyatları söz konusudur. Ortalama  2- 4 saat süren burun estetik ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği fiyatları araştırmadan önce bu işleme uygun olunup olunmadığını öğrenmek daha doğru olacaktır. Yaş olarak 18 yaşını geçmiş ve kemik gelişimi tamamlanmış olmak estetik müdahale için öncelikli kriterlerden biri. Genetik olarak ya da travma sonrasında gelişen ve nefes almayı güçleştiren durumların varlığında kişiler ameliyat olabilir.

Ayrıca sağlık sorunu olmaksızın burnun kemerli yapısını gidermek, kalkık ve küçük bir buruna sahip olmak gibi estetik beklentileri olanlara ciddi psikolojik rahatsızlıkları yok ise ameliyat yapılabilir. Kişinin genel sağlık durumu, kronik hastalıkları, kullandığı ilaçlar, alerji durumu gibi tıbbi verilerinde operasyona uygun olması gerekir.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri

Burun ortasında yer alan ve kolumella adı verilen alanın kesilmesi ya da kesilmeden işlem yapılması olarak farklılık gösteren açık ve kapalı tekniklerde uygulanan burun estetiği ameliyat teknikleri bulunur. Ayrıca burun botoksu, piezo cerrahi gibi farklı burun estetiği uygulamaları hastanın ihtiyaçlarına göre yapılabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında doktorun yönergelerine uymak iyileşme sürecini doğrudan etkiler. Buz uygulaması yapılması, şişlik ve morluklar için uygun olacaktır. İlk saatler sıvı beslenme yapılmalı, başı öne eğmemeli, istirahat halinde olunmalıdır.

Doktor reçetesine uygun ilaç kullanımı, deniz suyu ile burun içini temizlemek ve nemli tutmak, dikiş var ise uygun şekilde pansumanın yapılması ve krem uygulamaları ameliyat sonrasında yapılacak uygulamalardır.

İşlemden sonraki süreç için de mimik yapmaktan kaçınmak, güneşten korunması, aşırı hareket edilmemesi ve gözlük kullanılmaması doğru olacaktır. Bir diğer merak edilen konuda burun estetiği fiyatları nedir ve nasıl belirleniyor bunun da iyi araştırılması gerekir.

Burun Estetiği Fiyatları 2021

Burun estetiği için ihtiyaç duyulan küçük bir revize işlemi mi yoksa kapsamlı bir ameliyat mı olduğu kişinin ön muayenesinde netleşir. Yapılacak işlem, uygulama merkezi ve plastik cerrahının durumuna göre burun estetiği fiyatları yapılan müdahale ve doktora göre değişiklik gösterir.

https://www.denizkucukkaya.com/burun-estetigi/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar