Kazakistan ANKA SİHA’larını 2023’e Kadar Teslim Alacak

Kazakistan ANKA SİHA’larını 2023’e Kadar Teslim Alacak
Kazakistan ANKA SİHA’larını 2023’e Kadar Teslim Alacak
Abone Ol  


Kazakistan’a 3 adet ANKA İnsansız Hava Aracı ve 2 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) 2023’e kadar teslim edilecek

TUSAŞ’ın ANKA İnsansız Hava Aracı için Kazakistan’la ile bir süredir devam eden görüşmeler sonucunda 2021’in Ekim ayında imzalanan Sözleşme kapsamında 2023’e kadar 3 adet ANKA ve 2 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) teslim edilecek.

Mayıs 2021’de Kazakistan ile imzalanan askeri işbirliği anlaşmasında yer alan maddelerden birisi de “keşif ve saldırı İHA’larında taktik ve deneyim alışverişi” olarak belirtilmişti. Bayraktar TB2 tedarik eden Azerbaycan ve Türkmenistan‘dan sonra Kazakistan, Türkiye’den S/İHA alan 3. ülke olacak. Sözleşmeyi takiben MAM-L, SARPER Sentetik Açıklıklı Radar ve CATS gibi çeşitli faydalı yüklerin ihracatı da gündeme gelebilir.

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir, Defence Turk’ün basın sponsorlarından olduğu “Yıldız Teknik Üniversitesi Savunma Sanayii Günleri” etkinliğindeki sunumunda “Bir-iki ay içerisinde Tunus’a İHA’larımızı teslim edeceğiz. Akabinde bir-iki ülke var yakın çalıştığımız. Buralara da ANKA’ların ihracatını yapmayı planlıyoruz.” açıklamalarında bulunmuştu.

Bilindiği üzere daha önce Tunus ile 3 adet ANKA-S sistemi tedariki için imzalar atılmıştı ve Mayıs 2021’de Tunus Hava Kuvvetleri bakım personeli, Tunus’a ihracatı gerçekleştirilen ANKA sistemlerinin idame ve işletimi için gerekli eğitimleri almak üzere Türkiye’ye gelmişti. 7 hafta süren tip bakım eğitimlerini başarıyla tamamlamıştı.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar