Pezük, BTK İçin Gürcistan Demiryolu Yetkilileri İle Görüştü

Pezuk BTK Icin Gurcistan Demiryolu Yetkilileri Ile Gorustu
Pezuk BTK Icin Gurcistan Demiryolu Yetkilileri Ile Gorustu
Abone Ol  


TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük, Gürcistan demiryolu yetkilileri ile birlikte Bakü- Tiflis- Kars demiryolu hattı ve Orta Koridor’un en önemli aktarma merkezi olan Ahılkelek istasyonunda incelemelerde bulundu.

Pezük, Gürcistan Demiryolları Genel Müdürü Meslektaşım David Paradze ve heyeti ile Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Hattındaki uluslararası yük taşımalarını artırmak için Tiflis’te görüşmeler gerçekleştirdiklerinin altını çizerek şunları söyledi:

“Dünyada uluslararası ticaretin büyük bölümü denizyoluyla yapılırken Asya limanlarında yaşanan sıkışıklık, deniz taşımacılığında yaşanan fiyat dalgalanmaları ve ardından yaşanan kovid-19 pandemi süreci; demiryollarının geliştirilmesini, demiryolu taşımalarına daha çok ağırlık verilmesini ön plana geçirmektedir. Bir ürünün Avrupa ile Çin taşıma süresi yaklaşık havayolu ile 5-9 gün, demiryolu ile 15-19 gün, denizyolu ile ise 40-60 gün sürmektedir. Demiryolunun limanlardan uzak iç bölgelere taşımalarda fiyat ve süre açısından denizyolu ve havayoluna göre önemli avantajları bulunmaktadır. Dolayısıyla Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının en önemli halkasını oluşturduğu Orta Koridor üzerindeki taşımalar hem miktar hem ürün çeşitliliği açısından giderek artmaktadır.”

“Bu demiryolu koridorunun daha etkin ve verimli hale getirilmesi için bölge demiryolu idareleriyle yakın işbirliğimizi sürdürüyoruz.” diye konuşan Pezük, Avrasya’nın tek, dünyanın demiryolu ve hafif raylı sistemler alanında üçüncü büyük fuarı olan, 25- 27 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Eurasia Rail Fuarı’nın bu anlamda da çok önemli fırsatlar sunacağını hatırlattı.

Pezük ayrıca; “2017 yılında işletmeye açılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı üzerinden Gürcistan, Azerbaycan, Rusya, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile ihracat, ithalat ve transit yük taşımacılığı pandemi ile birlikte daha da önemli oranda ivme kazanmaktadır.” dedi.

Pezük’e TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun ve Yük Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy da eşlik etti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar