ASELSAN’dan T-70 ve GÖKBEY Helikopterlerine Sayısal Harita ve HTAWS Sistemi

ASELSAN’dan T-70 ve GÖKBEY Helikopterlerine Sayısal Harita ve HTAWS Sistemi
ASELSAN’dan T-70 ve GÖKBEY Helikopterlerine Sayısal Harita ve HTAWS Sistemi

ASELSAN tarafından T-70 Kara Şahin ve T-625 Gökbey genel maksat helikopterleri için Sayısal Harita ve HTAWS sistemi ATLAS geliştirildi. ATLAS, DO 257A uyumlu, farklı platform ve donanımlara kolayca entegre edilebilen, esnek ve kompakt bir tasarıma sahiptir. Halihazırda ATLAS sisteminin sabit ve döner kanatlı platformlara entegrasyonu devam ediyor. Hürkuş uçağı, T-70 ve T-625 genel maksat helikopteri bu platformlar arasında yer alıyor.

ASELSAN ATLAS, 100’den fazla katman gösterimi ve sahip olduğu yetenekler ile pilotların durumsal farkındalığını artırmayı hedeflemektedir. Bu yetenekleri ile ATLAS hem 2B hem de 3B görünümlerde destekleyebilmektedir. ATLAS, diğer HTAWS (Helikopter Arazi Farkındalık ve Uyarı Sistemi) çözümleri ile karşılaştırıldığında en yüksek veri çözünürlüğü kullanarak en yüksek güncelleme zamanına sahip DO-309 uyumlu HTAWS sistemi ile de entegre çalışabilmektedir. HTAWS arazi uyarılarını DTED-2 çözünürlüğünde yükseklik verisi kullanarak, 20 Hz güncelleme süresi ile üretebilmektedir. ATLAS bu yüksek güncelleme süresi ile platformun dönüşlerine kolayca adapte olan özgün algoritmalar içermektedir.

Jandarma, GÖKBEY’lerini Teslim Alıyor

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, GÖKBEY helikopterine yönelik devam eden faaliyetlere ilişkin, 2022 sonuna doğru Jandarma Genel Komutanlığı’na ilk GÖKBEY helikopterini teslim edeceklerini açıklamıştı. Kotil, Jandarma’ya teslimatların yapılmasını takip eden süreçte Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ve yurt dışı müşterilerine teslimatların yapılabileceğini aktarmıştı.

T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri

GÖKBEY Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında, milli olarak geliştirilen askeri ve sivil hafif sınıf prototip helikopterleri için kokpit ekipmanları, otomatik uçuş kontrol bilgisayarı, durum izleme bilgisayarı, görev ve uçuş yönetim yazılımları sivil sertifikasyona uygun olarak ASELSAN tarafından geliştirilmiştir ve helikopterlere entegrasyonu gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda, sivil helikoptere yönelik olarak ekipman teslimatları tamamlanmıştır. GÖKBEY sivil konfigürasyon helikopterinin sertifikasyon uçuşları devam etmektedir. Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek.

T-70 Kara Şahin

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ve TUSAŞ ana yükleniciliğinde yürütülen T-70 Genel Maksat Helikopteri Programı kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü olmak üzere altı kullanıcının genel maksat helikopteri ihtiyacı karşılanacak. IMAS (Integrated Modular Avionics System) aviyonik süiti ile birlikte, helikopterlerde kullanılacak seyrüsefer, haberleşme ve elektronik harp sistemlerinin geliştirilmesi, üretilmesi ve entegrasyon faaliyetleri yine ASELSAN tarafından yürütülüyor.

Bu kapsamda yeni geliştirilen IMAS aviyonik süitinin donanım, yazılım ve sistem seviyesi doğrulama çalışmaları tamamlandı. ASELSAN sorumluluğundaki önemli bir aşama olan IMAS teste hazırlık gözden geçirme toplantısının ardından IMAS aviyonik süitinin ASELSAN Akyurt yerleşkesinde bulunan prototip S-70i helikopterine entegrasyonu tamamlandı.

Proje kapsamında Sikorsky firmasının S-70i model helikopteri, lisans altında üretim modeli ile Türkiye’de üretilecek olup, üretim lisansı Türkiye’nin ileriki dönemlerdeki ihtiyacını da karşılayacak. S-70i Black Hawk helikopterinin mevcut uçuş ve görev yönetim sistemi yerine ASELSAN tarafından yazılımı ve donanımı tümüyle milli ve özgün olarak geliştirilmiş olan ASELSAN Görev Yönetim Sistemi (IMAS) entegre edildiğinde nihai konfigürasyondaki helikopter T-70 Kara Şahin olarak anılacak.

Kaynak: DefenceTurk

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar