CHP’li Kılıç Bin Lira Ayrılan Ödemiş Kiraz Demiryolu Projesini Meclis’e Taşıdı

CHP'li Kılıç Bin Lira Ayrılan Ödemiş Kiraz Demiryolu Projesini Meclis'e Taşıdı
CHP'li Kılıç Bin Lira Ayrılan Ödemiş Kiraz Demiryolu Projesini Meclis'e Taşıdı

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yatırım Programında bin TL gibi komik bir bütçe ayrılan Ödemiş-Kiraz Demiryolu projesini” Meclis gündemine getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, demiryolu ulaşımının yük ve yolcu taşımacılığında büyük önem arz ettiğini, özellikle çok sayıda vagonla yüklerin taşınması için önemli bir ulaşım aracı olduğunu ifade etti.

Demiryolunun, İzmir-Ödemiş arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında aktif olarak kullanıldığını ve bu demiryolunun aynı zamanda bölgenin gelişmesine önemli katkı sağladığını vurgulayan CHP’li Kılıç, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın başbakan olduğu 2018 yılında bu projenin inşaatına başlanacağı yönünde yaptığı açıklamayı hatırlattı. Bu açıklamanın üzerinden 4 yıl geçtiğini belirten Kılıç, projenin 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na alındığına ancak her yıl sembolik rakamlarla bütçe ayrılan projede bir ilerleme kaydedilemediğine işaret etti.

Kılıç açıklamasında, “Bin Lira ile Ödemiş-Kiraz Demiryolu projesi nasıl bitecek? Bunu bile bile, bin lira gibi komik bir rakamı yatırım programına yazabiliyorsunuz. Gerçekten pes! Ama İzmirli hemşehrilerim merak etmesin; İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizle yerelde halkımıza hizmetlerimizi götürdüğümüz gibi, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında yerel hizmetlerin yanı sıra devletin, kamunun imkanlarını da hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Ödemiş-Kiraz Demiryolu projesini, bu projeye Alaşehir İlçemizi de katarak bin lira gibi komik bütçeleri ayırarak değil, gerçek bütçe rakamlarını ayırarak gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Kılıç cevaplanmasını istediği sorular ise şu şekilde;

  1. 665 milyon 148 bin 347 lira tutarındaki projenin halen başlamama sebebi nedir? 2022 yılında da başlamayacağı açık olan projenin başlama tarihi için bir planlama yapılmış mıdır?
  2. 2018 yılından bu yana geçen sürede artan maliyetler ve son yaşanan ekonomik kriz göz önüne alındığında bu projenin bir türlü gerçekleştirilememesinin merkezi bütçeye zararı ne kadardır?
  3. İlk adımları 2011 yılında atılan projenin geçiş güzergahı ile ilgili çalışmalar yapılmış mıdır? Projeyle ilgili kamulaştırılması gereken alanlar var mıdır? Varsa bu alanlar belirlenmiş midir ve nerelerdir?
  4. Proje sonuçlandığında yıllık ne kadar yolcu ve yük taşınması planlanmaktadır? Proje ile ne kadarlık ekonomik gelir hedeflenmektedir?
  5. Proje bölgedeki tarım arazilerini kapsamakta mıdır? Kapsıyorsa tarım arazilerine bir zararı söz konusu mudur?
  6. Ödemiş-Kiraz Demiryolu projesinin Alaşehir İlçesi’ne kadar uzatılması planlanmakta mıdır?”

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar