METE Tabancalarının Teslimatı Devam Ediyor

METE Tabancalarının Teslimatı Devam Ediyor
METE Tabancalarının Teslimatı Devam Ediyor

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2016 yılından itibaren “Özgün Yerli Tabanca Geliştirme” projesini yürütmektedir. Proje kapsamında  ‘ METE’ tabancaları Sarsılmaz Silah Sanayii A. Ş ve Samsun Yurt Savunma Sanayii tarafından üretilmektedir. Savunma sanayii başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada: “METE tabancaların teslimatına devam ediyor. Son olarak güvenlik güçlerimize çok sayıda METE tabancalarından teslim ettik.” dedi.

CANiK TP9 SF METE üyesi, özellikle doğrudan hareket tarzı akın ve küçük ölçekli taarruzlar gibi hassas görevler icra eden özel kuvvet operatörlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

Güvenlik güçleri personelinin silahlı hizmet etkinliğini arttıracak, uluslararası standartlarda ve teknolojik üstünlüğü bulunan, uluslararası pazarda rekabet edebilecek bir tabancanın geliştirilmesi için proje başlatıldı. Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında tedarik edilecek tabancanın yerli imkânlarla tasarlanması, kalifikasyonu, geliştirilmesi, üretilmesi, bakımı ve idamesi maksadıyla gerçekleştirilecek faaliyetleri ve teslimata ilişkin hususları kapsar. Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen “TP9 SF METE” ve Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. tarafından geliştirilen “SAR9 METE” özgün yerli tabancaların kullanımı yaygınlaştırılıyor.

Özellikleri

Güvenlik birimlerinin hafif ve etkin bir silaha sahip olması amacıyla üretilen yerli tabanca METE’ler,

  • 9 mm namluya ve polimer gövdeye sahip.
  • Her iki model de iğne ateşleme mekanizmasına ve tek hareket tetik mekanizması bulunuyor.
  • bir adet 15 ve iki adet 18 mermi kapasiteli olmak üzere, toplam üç şarjör ile teslim ediliyor.
  • Tabancalara optik nişangah takılabiliyor. *30 bin atım ömrüyle uzun süre güvenlik güçlerine hizmet edecek METE, 750 gr ağırlığıyla da ergonomik bir kullanım sunuyor.

Kaynak: DefenceTurk

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar