BİLSEM Sınav Sonuçları Açıklandı Mı? BİLSEM Sınav Sonuçları Sorgulama 2022

BILSEM Sinav Sonuclari Aciklandi Mi BILSEM Sinav Sonuclari Sorgulama
BİLSEM Sınav Sonuçları Açıklandı Mı BİLSEM Sınav Sonuçları Sorgulama 2022

BİLSEM sınav sonuçlarının ne zaman, saat kaçta açıklanacağı yakından takip ediliyor. BİLSEM sonuçları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tarih açıklaması yapıldı. Öğrencilerin yetenek alanlarına göre değerlendirmeye alınması işlemi 19 Şubat ve 8 Mayıs tarihleri aralığında tamamlandı. Bakanlık tarafından yayımlanan kılavuz içerisinde ise detaylar belli oldu. BİLSEM sonuçlarının açıklanmasının ardından bireysel değerlendirme aşaması başlayacak.

BİLSEM Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

BİLSEM sınav sonuçları 13 Mayıs’ta açıklanacak. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler ise 19 Ağustos 2022’de duyurulacak. 16 Mayıs ve 30 Mayıs tarihleri aralığında bireysel değerlendirme randevuları oluşturulacak.

BİLSEM sınav sonuçları için TIKLAYINIZ

BİLSEM Bireysel Değerlendirme Sınav Tarihleri

Bilim ve Sanat Merkezleri ilk sınavının ardından değerlendirmeye alınacak olan öğrenciler 13 Haziran tarihinden 12 Ağustos gününe kadar BİLSEM sınavlarına alınacak

Bilsem Takvimi 2022

  • Değerlendirme süreci: 19 Mart-8 Mayıs 2022
  • Değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin ilan edilmesi: 13 Mayıs 2022
  • İtiraz başvurularının alınması: 16-23 Mayıs 2022
  • İtirazların değerlendirilmesi: 24-30 Mayıs 2022
  • Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin ilan edilmesi: 19 Ağustos 2022

BİLSEM Sınav Sonuçlarına Nasıl İtitaz Edilir?

İtirazlar, ön değerlendirme ve bireysel değerlendirme sonuçlarının meb.gov.tr adresinden yayımlanmasından itibaren 5 (beş) iş günü içinde il tanılama sınav komisyonlarına yapılacaktır.

Ön değerlendirme ve bireysel değerlendirme sonuçlarına yapılacak itirazlar il tanılama sınav komisyonlarınca değerlendirilecektir.

Bireysel değerlendirme sonuçları için; il tanılama sınav komisyonlarınca itiraz başvurularına ait materyallerin birer sureti, uygulama merkezlerinden talep edilecektir. Uygulama merkezleri, söz konusu materyallerin kapalı zarf içerisinde gizlilik ve güvenliğini sağlayarak; asılları kendilerinde kalmak kaydı ile il tanılama sınav komisyonlarına gönderecektir.

Yapılan ön değerlendirme ve bireysel değerlendirme içeriklerine ilişkin herhangi bir belge yayımlanmayacak ve paylaşılmayacaktır.

Faks ve e-posta yolu ile yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

BİLSEM Ölçme ve Değerlendirme Nasıl Yapılıt?

Bilim ve sanat merkezlerine 1, 2 ve 3. Sınıf seviyelerinde öğrenci değerlendirme işlemi aşağıdakiadımlar izlenerek gerçekleştiriliyor:

  • a) Tablet bilgisayarla grup tarama uygulaması
  • b) Grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrencilerin yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınması

Grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrenciler yetenek alanlarına göre (genel zihinsel, resim ve müzik yetenek) kendisine bildirilen tarih ve saatte bireysel değerlendirmeye alınacaktır.

BİLSEM Nedir?

Bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM); örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan özel eğitim kurumlarıdır.

  1. Aşama: Aday Belirleme Öğretmen, öğrencinin yetenek alanına uygun gözlem formu doldurur.
  2. Aşama: Bilsem Sınavı Grup Tarama Aday gösterilen öğrenciler grup tarama uygulamasına tabi tutulur.
  3. Aşama: Bilsem Sınavı Bireysel Değerlendirme Grup tarama aşamasında başarılı olan öğrenciler bireysel değerlendirme aşamasına alınır.

Bireysel değerlendirmeler genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında ayrı ayrı yapılmaktadır. Bireysel değerlendirme aşamasında Genel Müdürlük tarafından belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bilim ve sanat merkezine yerleşmeye hak kazanacaktır. Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci ile ilgili iş ve işlemler il tanılama sınav komisyonları tarafından yürütülecektir.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar