Büyükelçi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Büyükelçi Maaşları 2022

Buyukelci Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Buyukelci Maaslari
Büyükelçi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Büyükelçi Maaşları 2022

Büyükelçi, kendi ülkesinin çıkarlarını başka ülkelerde temsil eden bir diplomat olarak bilinmektedir. Bu kişiler, atandığı ülkenin kültürünü ve dilini anlayabilmeli, ancak kendi ülkesinin görüşlerini, inançlarını ve yasalarını atandığı ülkede temsil edebilmelidir. Büyükelçilerin birçoğu, siyasi etkinliklere ve toplantılara katıldıkları ev sahibi ülkelerin memurlarından seçilmektedir.

Büyükelçi Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Büyükelçi görevini icra etmek, dış ve iç politika bilgisini gerektirmektedir. Ancak bu, bu meslekte başarılı olabilmek için gerekenlerin sadece küçük bir bölümüdür. Bu mesleği icra eden kişilerin, uzun süre evden uzakta yaşaması, ev sahibi ülke içinde yoğun seyahat etmesi ve ev sahibi ile yerli ülkeler arasında gidip gelmesi gerekir. Büyükelçi olmak son derece stresli bir meslek olabilir, çünkü bu kişi, sorunlar üzerinde anlaşmaya varamayan iki hükümet arasında bir aracı görevi görmektedir. Bir Büyükelçi mükemmel bir iletişimci, müzakereci, sabırlı ve diplomatik olmalıdır. İki ülke arasındaki barışı ve birliği sağlayabilmek için etik, güvenilir ve dürüst olmalıdırlar.

Büyükelçi Nasıl Olunur?

Büyükelçi olmak isteyen adayların çoğu, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler veya tarih alanında lisans derecesine sahip olsa da, Büyükelçi olmanın tek bir yolu bulunmamaktadır. Dış Hizmet için yüksek talep gören diller olan Arapça, Farsça ve Mandarin’de yabancı dil dersleri alınması oldukça önemlidir. Yüksek lisans derecesine sahip adaylar genellikle kariyerlerinde daha hızlı ilerletebilir.

Büyükelçi olmanın bazı şartları bulunmaktadır;

  1. Eğitim düzeyi gelişmiş olmalı.
  2. İş deneyimine sahip olmalı.
  3. İletişim becerileri gelişmiş olmalı.
  4. Topluluk önünde konuşma deneyimine sahip olmalıdır.
  5. Problem çözme deneyimi gelişmiş olmalıdır.

Büyükelçi Maaşları 2022

2022 Büyükelçilerin maaşları yurt dışında 5 ve 10 bin dolar arasında değişirken, ülkemizde 30 ile 50 bin TL’ye denk gelmektedir. Büyükelçilere maaşa ek olarak, geçim ödeneği gibi başka ödenekler de sunulmaktadır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar