İkisu Köprüsü İle Türkeli Ayancık Arasında Güvenli Ulaşım Sağlandı

Ikisu Koprusu Ile Turkeli Ayancik Arasinda Guvenli Ulasim Saglandi
İkisu Köprüsü İle Türkeli Ayancık Arasında Güvenli Ulaşım Sağlandı

Geçtiğimiz yıl 11 Ağustos tarihinde başlayan aşırı yağış sonucu oluşan afet ile yıkılan ve hasar gören köprülerin iyileştirilmesi ve inşası için başlatılan çalışmalar kapsamında Sinop’un Ayancık ve Türkeli ilçeleri arasında ulaşımı sağlayan İkisu Köprüsü ile Ayancık şehir merkezinde yer alan Şevki Şentürk Köprüleri, dün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindeki heyetin katılımıyla hizmete sunuldu.

“Tüm doğal afetlere karşı çok daha hazır bir Türkiye var”

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Adil Karaismailoğlu Sinop, Kastamonu ve Bartın illerimizde büyük tahribata neden olan sel felaketinin ardından açılan yaraları devlet-millet el ele verip hızlı bir şekilde sardıklarını, vatandaşın hayatının en kısa sürede normale dönebilmesi için var güçleriyle çalıştıklarını ve bundan sonra sel olsun, deprem olsun tüm doğal afetlere karşı çok daha hazır bir Türkiye’nin var olduğunu belirtti.

“Varılmadık köy, bakılmadık yol, girilmedik sokak bırakmadık”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı tüm birimleri selde zarar görenlerin yardımı için seferber ettiklerinin altını çizen Bakanımız, “Her türlü personel, araç – gereç ve teçhizatı çok kısa sürede afet bölgelerine ulaştırdık. Varılmadık köy, bakılmadık yol, girilmedik sokak bırakmadık. Kapısı çalınmadık ev, halinden habersiz olduğumuz tek bir vatandaşımızı koymadık. Tehlikeli alanlarda mahsur kalan kardeşlerimizi hızla güvenli bölgelere naklettik. Ayancık ve Türkeli’nde bulunan vatandaşlarımızın araçlarıyla tahliyesi için Türkeli’ne arabalı vapur getirdik ve Kastamonu’nun İnebolu Limanı’na güvenle ulaştırdık. Türkeli ve Çatalzeytin arasındaki geçişi sağlayana kadar geçen sürede vatandaşlarımızı helikopteriyle ailelerinin, sevdiklerinin yanlarına kavuşturduk. Selde denize akan ve deniz trafiğini tehlikeye düşüren 64 bin 700 metreküp tomruğu, ilk defa uyguladığımız çelik ağ sistemi ile denizden topladık. Afet sırası ve sonrasında kurumsal ve profesyonel yaklaşım ve çözümlerle tüm süreçlere müdahale ettik ve selden etkilenen yollara Karayolları ekiplerimizi süratle sevk ettik.” dedi.

Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta 115 kilometre uzunluğunda yolun hasar gördüğünü ve 8 köprünün tahrip olduğunu hatırlatan Bakanımız, sözlerine şöyle devam etti: “Kastamonu’da; Türkeli-Çatalzeytin arası bağlantıyı sağlayan Çatalzeytin Köprüsü’nün yerine yenisini 52 gün gibi rekor sürede inşa ettik. 69 günde Bartın’da bulunan Kumluca-2 Köprüsü’nü tamamladık. Ardından Kavlakdibi Köprüsü’nü hizmete verdik. Afetin hemen ardından Sinop genelinde iş makinaları ve personellerimiz ile çalışmalara hemen başladık. Yollardaki teressübatı süratle temizledik. Tahkimat ve asfaltlama çalışmaları yaptık. Yıkılan köprülerin yerine, 48 saat içerisinde inşa edilen panel köprü ve prefabrik menfezlerle bölgede kapanan tüm yolları ve hasar gören kesimleri hızla trafiğe açtık. Sizlere en kısa sürede kalıcı yollarımızı ve köprülerimizi inşa edeceğimizin de sözünü verdik ve verdiğimiz sözleri eksiksiz bir şekilde tek tek yerine getiriyoruz 29 Kasım 2021 tarihinde 110 metre uzunluğundaki Ayancık Terminal Köprüsü’nü 80 gün gibi rekor bir sürede tamamlayarak trafiğe açtık. Ardından Aralık ayında Ayancık Çayı üzerinde inşa ettiğimiz 144 metre uzunluğundaki Şevki Şentürk Köprümüzü tamamlayarak hizmete verdik. Ayancık Terminal Köprüsü ve Şevki Şentürk Köprüsü ile Ayancık Şehir Merkezinin her iki yakasında kesintisiz ve konforlu ulaşımı tesis ettik.”

“Yapılan her yeni yol geçtikleri yerlerin istihdamına, üretimine, ticaret, kültür ve sanatına can katar”

İkisu Köprüsü ve kavşak imalatları ile de bugün Türkeli-Ayancık arasında güvenli ulaşımı sağladıklarını ifade eden Bakan Karaimailoğlu, Ayancık Çayı üzerinde, hasar gören İkisu Köprüsü’nün yerine yeni güzergâh doğrultusunda 140 metre uzunluğunda yeni İkisu Köprüsü’nün inşa edildiğini; yapımında 68 adet fore kazık kullanılan köprünün 5 açıklıklı olarak tesis edildiğini ve taşıt trafiğine bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak eski köprülere göre çok daha iyi standartlarda hizmet vereceğini ayrıca köprünün ayak açıklıklarının öncekine göre artırılıp, kemer formu vererek oluşabilecek aşırı yağışlarda daha fazla miktarda suyun geçişine daha olanaklı hâle getirdiklerini bildirdi.

“Yapılan her yeni yol geçtikleri yerlerin istihdamına, üretimine, ticaret, kültür ve sanatına can katar.” vurgusunda bulunan Bakanımız, Sinop’un turizm faaliyetlerini, denizciliğini, tarımını, sanayisini geliştirecek yatırımların önünü açacak ulaşım ve iletişim projelerini bir bir hayata geçirdiklerini ve yenilerine de devam ettiklerini dile getirerek sözlerini şöyle noktaladı:

“Son 20 yılda Sinop’un ulaşım ve iletişim altyapısına 19 milyar liranın üstünde yatırım yaptık. 2003 yılında sadece 4 kilometre bölünmüş yolu vardı, 126 km daha yaparak toplamda 130 kilometreye çıkardık. toplam uzunluğu 11 bin 928 metre uzunluğunda tam 6 tünel inşa ettik. 2003’ten bu yana 9 bin 586 metre uzunluğunda 98 adet köprüyü tamamlayarak Sinopluların hizmetine verdik. Şu anda 5 milyar lirayı aşan proje bedeli ile; Boyabat Çevre Yolu, Sinop Ayancık Devlet Yolu, Türkeli-Ayancık Ayrımı-Taşköprü Boyabat Ayrımı Yolu, Türkeli-Ayancık Ayrımı Erfelek-Sinop-Boyabat Ayrımı İl Yolu, Dikmen-Durağan Yolu ve Saraydüzü-Kargı-Osmancık Ayrımı Yolu gibi 8 ayrı karayolu projemiz devam ediyor. Ayrıca selde hasar gören yollarımızın yapım çalışmaları da devam ediyor. Hızla tahrip olan yolları ve yıkılan köprüleri kalıcı olarak eski hallerine nazaran çok daha yüksek standartlarda inşa ediyor, hizmete alıyoruz. Köy yollarında da önemli çalışmalara başlayacağız.”

Karayolları ekipleri ve ilgili kamu kurumları afete anında müdahale etti

Açılışta konuşan Genel Müdür Uraloğlu ise Sinop ilinde, Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki 564 km’lik yolun 54 kilometrelik kesiminde hasar meydana geldiğini, Ayancık şehir merkezinde Terminal ve Şevki Şentürk köprülerinin yıkıldığını, İkisu Köprüsü’nün ise bir açıklığının zarar gördüğünü tespit ettiklerini ve afetin oluşmasıyla Karayolları ekipleri ile ilgili kamu kurumlarının duruma anında müdahalede bulunduklarını hatırlattı.

Yeniden inşaya hızla başladık

Uraloğlu, ulaşımın normale dönmesi için başlatılan çalışmalarda; İkisu Köprüsü’nün yıkılan kısmında yapılan dolgu ve tahkimat ile birlikte kenar ayak teşkil edilerek, 14 Ağustos 2021’de; Ayancık şehir merkezinde ise Ayancık Çayı üzerinde ilk olarak portatif köprü ile 17 Ağustos’ta tek şeritli, hemen ardından da geçici köprü inşa edilerek 19 Ağustos’ta çift şeritli trafiğe açıldığını, ardından bölgedeki yol ağının tamamının ulaşıma açılmasıyla da İkisu-Ayancık arası, Türkeli-Ayancık arası, Yeni Konak-Erfelek arası, Ayancık-Yeni Konak arasında hasar gören kesimlerin yeniden inşa edilmesi için yapım çalışmalarına hızla başlandığını dile getirdi.

Yapılan çalışmalarla sel felaketinin izleri kısa sürede silindi

Ayancık Terminal Köprüsü’nün 29 Kasım 2021’de, Şevki Şentürk Köprüsü’nün ise 29 Aralık 2021 tarihinde trafiğe açıldığını ifade eden Uraloğlu, Ayancık Çayı üzerinde yer alan Şevki Şentürk Köprüsü’nün 144 m uzunluğunda olup, 86 adet fore kazık imalatı ile sağlamlaştırılan zemin üzerine 5 açıklıklı olarak inşa edildiğini ve taşıt trafiğine bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol standardında hizmet edeceğini; İkisu Köprüsü’nün ise, hasar gören 91 m’lik önceki köprüye yakın bir noktada belirlenen yeni güzergahtan 140 m uzunluğunda tesis edildiği bilgisini paylaşarak, köprünün ana iş kalemleri kapsamında; 3.650 m³ Beton, 517 ton Betonarme Demiri, 1.116 m uzunluğunda 68 Adet Fore Kazık, 50 adet Prefabrik Kiriş, 190 ton Bitümlü Sıcak Karışım imalatı yapıldığını sözlerine ekledi.

Kısa süre içerisinde bitirilen yapım çalışmalarıyla sel felaketinin izlerini sildiklerini belirten Genel Müdür Uraloğlu, Ayancık şehir merkezinde hizmete sunulan köprülerin ardından İlçeyi Türkeli’ne ve Karadeniz sahili boyunca batıya bağlayan güzergahta inşa edilen İkisu Köprüsü ile de bölgede konforlu ulaşımı ve güvenli erişimi sağladıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Karaismailoğlu, Genel Müdür Uraloğlu ve beraberindeki heyet açılış kurdelesini keserek köprüleri hizmete açtı.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar