Memur ve SSK Emekli Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak? 2022 Emekli Zam Oranında Son Durum Ne?

Memur ve SSK Emekli Temmuz Zammi Ne Kadar Olacak Emekli Zam Oraninda Son Durum Ne
Memur ve SSK Emekli Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak 2022 Emekli Zam Oranında Son Durum Ne

Emekli Temmuz zammı her yıl olduğu gibi bu yıl da Ocak ayına nispetle enflasyon farkı göz önüne alınarak zamlanacak. Ancak bu yıl SGK ve Bağ-Kur emeklileri için sürpriz zam beklentisine yol açan açıklamalar peş peşe geldi. Peki, emekli Temmuz zammı ne kadar, kaç TL olacak?

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi emekli maaşı zammı haberlerini yakından takip ediyor. En düşük emekli maaşı, 2022 yılında yapılan %66 oranındaki zammın ardından bin 500 liradan 2 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. En düşük emekli maaşı (aylığı) ne kadar, kaç TL olacak? sorusu gündemde yer alırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den açıklama gelmişti. Bakan Bilgin, Temmuz zammı için 1 Mayıs’ı işaret etmiş; ancak daha sonra yeni bir açıklama yapmamıştı.

Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 2022 Temmuz zammı netleşecek. Memur enflasyon farkı ve emekli maaşları için zam oranı direkt olarak 6 aylık enflasyon oranı ile belli olacakken, geçtiğimiz dönem Meclis’ten geçen sosyal refah düzenlemesi altında ek zamlar gündeme gelecek.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları her yıl direkt 6 aylık enflasyon kadar iki kez artış yaşarken, memur ve memur emeklileri de yine yılda iki kez enflasyon farkı toplu sözleşme zammı alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2022 enflasyon rakamlarını duyurdu. Nisan ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte emekli ve memur Temmuz zammı için ipuçları güçlendi.

TÜİK, Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksinin Nisan ayı ile birlikte 904,79’a çıktığını açıkladı. Bu durumda 4 aylık enflasyon oranını yüzde 31,71 olarak kayıtlara geçti.

Emekli Zam Oranında Son Durum Ne?

Yılda iki kez yapılan Ocak ve Temmuz maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor.

Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında Aralık ile Haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacaklar. Bu rakam 4 aylık rakamlara göre şimdilik yüzde 31,71 olarak dikkat çekti.

Bu rakama Mayıs ve Haziran enflasyon rakamları da ilave edilecek. Bundan sonraki aylarda oranlar sıfır bile çıksa 31,71 maaş zammı kesinleşti.

Memur ve Memur Emeklisi Zam Oranı Ne Oldu?

Nisan enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur ve memur emeklilerine de fark verilmesi kesinleşmiş oldu. Memur ve memur emeklileri de SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi yılda 2 kez zam alıyor.

Ocak ve Temmuz aylarında alınan bu zamlar toplu sözleşme ile belirleniyor. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zam oranını geçen enflasyon kadar da fark alıyor. Nisan enflasyon rakamlarına göre 4 aylık maaş hesapları ortaya çıkmış oldu.

Memur ve memur emeklileri Ocak ayında yüzde 7.5 oranında toplu sözleşme zammı almışlardı. Temmuz’da ise yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar.

Bu durumda memur ve memur emeklilerinin 4 aylık enflasyon farkı (31,71-7,5) yüzde 24,21 oldu.

4 Aylık Enflasyona Göre Memur Zammı Yüzde 31,21

Bu rakama yüzde 7 toplu sözleşme zammı eklenince, memur zam oranı 4 aylık rakamlara göre; şimdiden yüzde 31,21 olarak dikkat çekti. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında olduğu gibi bu orana Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları eklenecek.

Merkez Bankası’nın son yayınlanan Piyasa Katılımcıları Anketine göre, Mayıs ayı beklenen enflasyon oranı yüzde 2,86 olarak göze çarparken, Haziran ayı için bu rakam yüzde 2,25 olarak dikkat çekti.

SSK, Bağ-Kur Emeklisi Temmuz Zam Oranı Yüzde 38,5

Eğer beklenen bu enflasyon rakamları gerçekleşirse; TÜFE endeksi 951,60’a, 6 aylık enflasyon ise yüzde 38,5’e yükselecek.

Bu 6 aylık enflasyon rakamı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için Temmuz zammı olacak.

Memur ve Memur Emeklisi  Temmuz Zam Oranı Yüzde 38

Memur ve memur emeklileri ise Ocak ayında yüzde 7,5 toplu sözleşme zammı almıştı. Bunun üzerinde gerçekleşecek 6 aylık enflasyon rakamı ve Temmuz 2022’de uygulanacak yüzde 7 toplu sözleşme zammı dikkate alındığında memur zammı Temmuz ayında yüzde 38 olacak.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar