Fas’ın, Başkenti Rabat Dünyanın En Eski Şehri Fez’e Yüksek Hızlı Tren Hattı İle Bağlanacak

Fasin Baskenti Rabat Dunyanin En Eski Sehri Feze Yuksek Hizli Tren Hatti Ile Baglanacak
Fas'ın, Başkenti Rabat Dünyanın En Eski Şehri Fez'e Yüksek Hızlı Tren Hattı İle Bağlanacak

Fas, büyük şehirlerini birbirine bağlayacak ülke çapında bir demiryolu ağı inşa etme stratejisinin bir parçası olarak Rabat-Fez güzergahını kullanacak yeni bir yüksek hızlı tren başlatmaya hazırlanıyor.

Fas’ın 9. yüzyılda kurulan ve dünyanın en eski üniversitesi olan ünlü Karaviyyin Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Fas’ın en eski imparatorluk şehirleri olan Fez’i başkent Rabat’a hızlı trenle bağlayacak .

ONCF tarafından Cumartesi günü yapılan bir açıklamada, Rabat, Khemisset ve Meknes’i birbirine bağlayan demiryolunun ilk kısmıyla ilgili proje için ilk çalışmalara ilişkin planlar çoktan sonuçlandırıldı.

Açıklamaya göre, ülkenin demiryolu yetkililerinin iddialı stratejisi, 43 şehri birbirine bağlayan 1.300 kilometrelik demiryollarının inşasını öngörüyor.

Rapor, faaliyete geçtiğinde, ülkenin on dört limanını ve on havalimanını demiryolu sistemine bağlamaya çalıştığı için, demiryolunun yeni hatlarının Fas’ın endüstriyel gelişimini destekleyeceğini de sözlerine ekledi.

2019’da Fas, ülkedeki tüm büyük şehirleri birbirine bağlamak olan genel fikirle ‘Al Boraq Trenleri’ adı verilen yüksek hızlı trenleri başlatmak için cüretkar planlara girişmişti.

Şimdiye kadar, Al Boraq treninin Faslı demiryolu kullanıcıları arasında popüler olduğu kanıtlandı, tahminlere göre yolcu sayısı 2020 ile 2021 arasında ikiye katlandı ve 2018’de 13 milyon yolcuya kıyasla yalnızca 2021’de toplam 2,4 milyon yolcuya ulaştı. ONCF’nin istatistiklerine göre, 2020’de 165 milyon MAD (15,8 milyon $) ciro bir önceki yıl 317 milyon MAD’ye (30.3 milyon $) ulaştı.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar