Kilo Aldıran Yiyecekler

kilo aldiran yiyecekler
kilo aldiran yiyecekler

Sağlıklı yaşamak adına yapmamanız gereken şeylerden birisi kilo almak için sağlıksız yağlar ve abur cubur tüketmektir. Bu tür yiyecekler yalnızca midenizde ağırlık oluşturur, diyabet, obezite ve kalp sorunları gibi uzun vadeli ciddi sorunlara neden olabilir. Peki, kilo aldıran sağlıklı yiyecekler nelerdir?

1: Süt

Proteinler, kalsiyum, karbonhidratlar, yağlar, mineraller ve vitaminler bakımından yüksektir. Hem kazein hem de peynir altı suyu proteinleri sağlayan mükemmel bir protein kaynağıdır. Vücudunuza kas kütlesi eklemenize yardımcı olabilir. Yemekle birlikte veya antrenmandan önce veya sonra günde iki bardak süt içmeyi deneyebilirsiniz.

2: Pirinç

Pirinç, kilo almak için gerekli olan uygun ve ucuz karbonhidrat kaynaklarından biridir. Pirinç aynı zamanda kalorisi yoğun bir besindir. Bunun yanı sıra, protein açısından köri veya sebzelerle pilav yiyebilirsiniz.

3: Kurutulmuş meyveler

Kurutulmuş meyve tüketmek kilo alımı için faydalı olabilir. Bu süper gıda, çeşitli antioksidanlar, proteinler, kaloriler ve mikro besinler içerir. Kurutulmuş meyveleri, çiğ veya kavrulmuş olarak yiyebilirsiniz, ayrıca yoğurt, smoothie’ye ekleyebilirsiniz.

4: Kırmızı et

Kırmızı et, kaslarınızı güçlendirmeye ve kilonuzu artırmaya yardımcı olan zengin bir protein kaynağıdır. Kas kütlesini artırmada önemli bir rol oynayan besinler olan lösin ve kreatin içerir. Biftek ve diğer kırmızı etler, kilo alımını teşvik eden hem protein hem de yağ içerir.

5: Patates ve nişasta

Patates ve mısır gibi nişastalı yiyecekler, hızlı kilo alımı için lezzetli bir seçenek olabilir. Bu yiyecek, kas glikojen depolarını artıran karbonhidrat ve kalori içerir.

6: Tam tahıllı ekmek

Tam tahıllı ekmek, kilonuzu artıracak iyi bir karbonhidrat kaynaklarından birisi olabilir. Yumurta, et ve peynir gibi protein kaynakları ile hazırlandığında dengeli bir öğün olarak gözükebilir.

7: Avokado

Avokado, mükemmel bir yağ, antioksidan, vitamin ve lif kaynağıdır. Avokadoyu ana öğününüzde, sandviçlerinizde ve kilo alımı için gerekli olan diğer yemeklerinizde yiyebilirsiniz.

Spordan diyete, zihin sağlığından uyku düzenine kadar sağlıklı yaşam hakkında daha fazla bilgi almak için LifeClub web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar