Çin’in İlk Mars Keşif Görevinin Sonuçları Yayınladı

Cinin Ilk Mars Kesif Gorevinin Sonuclari Yayinladi
Çin’in İlk Mars Keşif Görevinin Sonuçları Yayınladı

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden (CNSA) verilen bilgilere göre, şu an itibariyle Tianwen-1 yörünge aracı 780 günü aşkın süredir yörüngede bulunuyor. Gezici Mars’ta toplam bin 921 metre yol kat edip bin 480 GB orijinal bilimsel keşif verisi elde etti.

İniş alanında dağılmış içbükey koniler, bariyer çarpma kraterleri ve hendekler gibi tipik yer şekilleriyle ilgili kapsamlı çalışmalarla, söz konusu yer şekillerinin oluşumu ile su aktiviteleri arasındaki önemli bağlantı ortaya çıkarıldı.

Cinin ilk Mars kesif gorevinin sonuclari yayinladi

Kamera görüntüleri ve spektral veriler sayesinde, iniş alanının yakınındaki plaket şeklinde sert kabuklu kayalarda sulu mineraller bulundu. İniş alanında 1 milyar yıldan beri büyük miktarda sıvı su aktivitesi olduğu kanıtlandı.

Cinin ilk Mars kesif gorevinin sonuclari yayinladi

Öte yandan kamera görüntüleri ve gezicinin hareket izleri, iniş alanındaki toprağın su aktivitesi ile ilgili ve kum erozyonu yaşayan güçlü basınç dayanımına ve düşük sürünme parametrelerine sahip olduğuna işaret etti.

Son çalışmalar, Mars’ta kum fırtınası ve su aktivitelerinin jeplojik evrim ve çevresel değişimler üzerindeki etkisini ortaya koydu ve Mars Ütopya Ovası’nda bir okyanus olduğu varsayımına güçlü destek sağladı. İlgili çalışmalar “Nature Astronomy”, “Nature Geoscience”, “Science Advances” ve “Çin Bilimi” gibi yurt içi ve yurt dışındaki akademik dergilerde yayınlandı.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar