Alstom, Chorzów’daki Tesisiyle Alüminyum Kaynak Teknolojisinde Lider

Alstom Chorzowdaki Tesisiyle Aluminyum Kaynak Teknolojisinde Lider
Alstom, Chorzów'daki Tesisiyle Alüminyum Kaynak Teknolojisinde Lider

Akıllı ve sürdürülebilir mobilitede dünya lideri ve Polonya demiryolu endüstrisinin en büyük üreticisi ve ihracatçısı olan Alstom, Wroclaw’daki vagon sahasında bir alüminyum kaynak hattı kurdu. Bu yatırım, şirketin sürdürülebilir mobilite stratejisi ve demiryolu endüstrisinin gelişimindeki eğilimlerle daha ağır ve işlenmesi daha zor olan çeliğin birçok açıdan daha hafif ve daha verimli alüminyumla değiştirilmesiyle uyumludur. Örneğin, yüksek mukavemet-ağırlık oranı ve korozyona karşı direnç.

Yeni alüminyum kaynak hattı, Alstom’un Wroclaw tesisinde en az 100 yeni istihdam yaratacak ve yeni ekipman ve makineler, tesis altyapısının yeni teknolojiye uyarlanması ve çalışan eğitimi dahil olmak üzere yaklaşık 10 milyon Euro’luk yatırımlarla bağlantılı. Sonuç olarak, yatırım, Wroclaw’daki Alstom tesisinin yeni projeler almasına ve Avrupa pazarları için bölgesel trenler için alüminyum kutular üretmesine olanak sağlayacak.

Aynı zamanda bu yatırım sayesinde fabrikanın çeşitli departmanlarından çalışanların yetkinlikleri de geliştirilecek. Wroclaw’da yeni teknolojinin uygulanması, uzun yıllardır alüminyum kaynağında uzman olan ve yabancı taşıyıcılar için başarıyla komple araçlar üreten Chorzow merkezli Alstom Konstal tarafından aktif olarak destekleniyor: İtalya’nın Trenitalia’sı için POP bölgesel trenleri veya Hollanda için ICNG trenleri.

Alstom, Polonya’daki demiryolu araçları üretiminde alüminyum kaynak teknolojisinin ön saflarında yer alıyor ve geleneksel çelikten daha verimli ve çevre dostu olan bu teknolojiyi geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam edecek . Alüminyum, tren yapımında paslanmaz çeliğe göre birçok avantaja sahiptir. Alüminyum, daha düşük ağırlıktaki trenleri garanti eder, bu da trene güç sağlamak için daha az enerji kullanılmasına ve dolayısıyla daha düşük CO2 emisyonlarına katkıda bulunur. Alstom’un Polonya, Ukrayna ve Baltık Devletleri’ndeki Başkanı ve Genel Müdürü Slawomir Cyza, aynı zamanda vagonun azaltılmış ağırlığı, tren hızlarının mevcut demiryolu raylarında bile daha yüksek olabileceği anlamına geliyor” dedi.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar