Haydarpaşa Garı’nın Restorasyonu 12 Yıldır Tamamlanamadı

Haydarpasa Garinin Restorasyonu Yildir Tamamlanamadi
Haydarpaşa Garı’nın Restorasyonu 12 Yıldır Tamamlanamadı

Yangında büyük zarar gören Haydarpaşa Garı’nın restorasyonu, aradan geçen 12 yıla rağmen hâlâ tamamlamadı. Çalışmaların devam ettiği tarihi gar, havadan görüntülendi.

1908 yılında hizmete giren ve İstanbul’un simgelerinden biri haline gelen Haydarpaşa Garı’nda 2010 yılında yangın çıkmış ve tarihi gar büyük oranda zarar görmüştü. Yangın sonrası başlatılan restorasyon çalışmaları aradan geçen 12 yıla rağmen henüz tamamlanamadı. Tarihi yapının dışına kurulan iskele, çalışmalar tamamlanamadığı için yıllardır sökülemiyor. Bekleme salonunda bulunan vitray camlar, duvar kaplamalar, kalem işlemeler el emeği ile eski hale getirilse de dış cephe çalışmaları tamamlanamayan garın yeniden hizmete sunulacağı gün ise bilinmiyor.

Haydarpaşa Garı Hakkında

Haydarpaşa Garı, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Kadıköy ilçesi Rasimpaşa Mahallesi’nde yer alan TCDD’ye ait ana tren istasyonudur.

Günümüzde TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’ne ev sahipliği yapan ve İstanbul-Haydarpaşa – Ankara demiryolu’nun başlangıç noktasında yer alan garın ilk binası, Osmanlı İmparatorluğu Nâfia Nezâreti tarafından inşa edilerek 22 Eylül 1872’de hizmete girmiştir. Zamanla artan trafik sebebiyle yetersiz kalmaya başlayan bu gar binasının yerine Alman mimarlar Otto Ritter ve Hellmuth Cuno tarafından neoklasik Alman stili ile tasarlanan ve Chemins de Fer Ottomans d’Anatolie / Osmanlı Anadolu Demiryolları (CFOA) Şirketi tarafından inşa edilen mevcut gar binası ise 19 Ağustos 1908’de hizmete girmiştir.

TCDD tarafından elektrifikasyon altyapısıyla yenilenerek 29 Mayıs 1969’da tekrar hizmete giren istasyon, 1969 – 2013 yılları arasında B2 (Haydarpaşa – Gebze) Banliyö Treni’ne hizmet vermiş, Marmaray projesinin inşası kapsamında 19 Haziran 2013’te kapatılmıştır. İstasyona ait tüm tren hatları 24 Temmuz 2014’te Pendik Tren İstasyonu’na, 12 Mart 2019’da ise Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’na ve Halkalı Tren İstasyonu’na devredilmiştir.

Ankara – İstanbul YHT ve Marmaray çalışmaları kapsamında garda gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları bittiğinde garın Yüksek Hızlı Trenlere hizmet vermesi planlanmaktadır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar