Alstom ve Kazakistan Demiryolları Ortaklıklarını Genişletiyor

Alstom ve Kazakistan Demiryollari Ortakliklarini Genisletiyor
Alstom ve Kazakistan Demiryolları Ortaklıklarını Genişletiyor

Akıllı ve sürdürülebilir mobilitede dünya lideri Alstom ile Kazakistan Demiryolları (KTZ), Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselansları Kassym-Jomart Tokayev’in Fransa’ya yaptığı ziyarette iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma, Alstom’un Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya Başkanı Andrew DeLeone ve KTZ CEO’su Nurlan Sauranbayev tarafından imzalandı.

Alstom ve KTZ, KTZ’nin lokomotif filosunun yenilenmesi ve yeni nesil lokomotif KZ8A(NG) dahil olmak üzere bakım desteği için işbirliklerini güçlendirdi. Bugüne kadar KTZ için üretilecek ve teslim edilecek 160 yük ve 80 yolcu lokomotifi ile 90 yük ve 39 yolcu lokomotifi ticari işletmede. Her iki taraf da yerelleştirme oranlarını artırmak için ülkedeki tedarikçi tabanında kapasite ve demiryolu teknik bilgisini artırma çabalarını birleştirmeyi kabul etti. Alstom, son 12 yılda 340’tan fazla yerel ortakla güçlü bir tedarikçi tabanı geliştirdi ve bu tabanı daha da genişletmeyi ve yerelleştirme oranlarını artırmayı planlıyor.

Alstom ve KTZ, ülkede EBI Lock 950 ürün (sinyalizasyon) uzmanlığı oluşturmak amacıyla ortaklıklarını çeşitlendirmek ve Kazakistan’da birbirine bağlı bir mükemmeliyet merkezi oluşturmak konusunda anlaştılar. Alstom, yarının rayına doğru önemli bir adım atıyor ve sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde hayati bir oyuncu. Ayrıca Alstom, ülkedeki ulaşımla ilgili emisyonları azaltmak için hidrojen ve akülü trenlere odaklanarak düşük emisyonlu demiryolu teknolojilerinin uygulanması konusunda KTZ ile birlikte çalışacak.

“Alstom’un Kazakistan’daki çalışmaları, güçlü ve sürdürülebilir bir demiryolu endüstrisi inşa ederken KTZ’yi desteklemek için ülkenin acil ulaşım ihtiyaçlarını karşılamanın ötesine geçiyor. Artan yerelleştirme, daha geniş ve çeşitli çalışan tabanı ve yeni ihracat fırsatları ile Kazakistan’da büyüyen bir gelecek görüyoruz. Alstom’un Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya Başkanı Andrew DeLeone, “Ülkenin demiryolu endüstrisinin yeniden canlanmasına ve ekonomisinin gelişmesine önemli bir katkı sağlamaya kararlıyız” dedi.

Kazakistan’daki Alstom, 1.000’den fazla kişiye istihdam sağlıyor ve dört hizmet sahasına ve iki üretim tesisine sahip. Bir tesis, yük ve yolcu elektrikli lokomotifleri ve araç üstü trafo ve boji üretimi için Astana’daki EKZ ve ikincisi, ülkedeki demiryolu ağına hizmet edecek nokta makineleri üretmek için Almatı’daki KEP. Alstom, ülkenin mobilite endüstrisinin canlanmasına ve ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağlıyor.

Seçilen çözümler, Kazak sakinlerinin günlük yaşamları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve ülkenin demiryolu ağının modernizasyonunun ayrılmaz bir parçasıdır. 250 yük ve 119 yolcu kapasiteli Prima lokomotiflerinin bileşenleri, daha hızlı, daha fazla kapasite ve yüksek kullanılabilirlik oranları sunmanın yanı sıra %97 oranında geri dönüştürülebilir. Alstom’un operasyonel verilerine göre, Kazakistan’da işletilen Alstom trenleri arabalara kıyasla %89 daha az gCO2/yolcu.km’ye sahip ve ülke, enerji karışımında yenilenebilir enerji kullanımını artırdıkça CO2 emisyonlarında daha fazla azalma görecek.

Günceleme: 30/11/2022 17:06

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar