Asgari Ücret Zammı 2023: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak, Ne Zaman Açıklanacak?

Asgari Ucret Zammi Asgari Ucret Ne Kadar Olacak Ne Zaman Aciklanacak
Asgari Ücret Zammı 2023 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak, Ne Zaman Açıklanacak

Asgari ücret zammı son dakika gelişmeleri takibi sürüyor. Konuya ilişkin çalışmalar devam ederken milyonlarca vatandaş “Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Yeni Asgari ücret ne kadar, kaç TL?” sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. Yeni asgari ücret, enflasyon oranları ile birlikte değerlendirilecek olup vatandaşları enflasyona ezdirmeyecek şekilde çalışmalar yürütülürken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 2023 asgari ücrete ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunmuştu.

Yeni asgari ücret, enflasyon oranları ile birlikte değerlendirilecek olup vatandaşları enflasyona ezdirmeyecek şekilde çalışmalar yürütülürken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 2023 asgari ücrete ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Fuat Oktay şu ifadeleri kullandı: Vergi indirimleri vasıtasıyla vatandaşların fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesi amacıyla 2022 yılında 276,8 milyar lira vergi gelirinden vazgeçilmiştir.1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere asgari ücret, net 5 bin 500 lira olmuştur. 2021 yılına göre net asgari ücretin kümülatif artış oranı yaklaşık yüzde 95’tir. Son iki kararını işçi ve işveren kesiminin oybirliği ile alan Asgari Ücret Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere çalışmalarına Aralık ayında başlayacaktır. Asgari ücretin, toplumun tüm kesimleri bakımından memnuniyet sağlayacak bir düzeyde, işçi ve işveren taraflarının tam mutabakatıyla belirleneceğine inanmaktayız.

Asgari Ücret Toplantıları Ne Zaman?

Asgari ücret zammı için asgari ücret tespit komisyonu toplantıları yapılacak. İlk görüşme için takvim perşembe günü belirlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, TÜRK- İŞ ve TİSK ile görüşecek.

Asgari Ücrete Yüzde 50 Zam Gelecek Mi?

“Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılacak mı?” sorusuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den yanıt geldi. Bakan, sorulan soruya “Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım.” yanıtını verdi.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari ücret halen net 5 bin 500 TL düzeyinde bulunuyor. 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak yeni ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmaları sonucunda netleşecek.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

Asgari Ücret Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere çalışmalarına aralık ayında başlayacak. Gerçekleştirilecek üç toplantının ardından 2023 asgari ücret zammı belli olacak.

Buna göre; Asgari ücret zammının Aralık ayının son haftası itibariyle açıklanması bekleniyor.

Günceleme: 30/11/2022 12:17

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar