Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?

Kronek Bypass Ameliyati
Kronek Bypass Ameliyati

1 ila 3 mm aralığında çaplara sahip olan koroner arterler sağ ve sol olmak üzere iki tanedir. Bu damarların görevleri ise kalbin beslenmesini sağlamaktır. Kalbin beslenme görevini yerine getiren bu koroner arterler, herhangi bir nedene bağlı olarak darlık ya da tıkanma sorunları ile karşı karşıya gelebilmektedir. Bu gibi sorunlar sonucunda kalp yeterince beslenemez ve normal fonksiyonlarını yerine getiremez. Bundan dolayı hastada şiddetli göğüs ağrısı ile başlayan miyokard enfarktüsü (kalp krizi) tablosu gelişebilir. Dolayısıyla hastalığın kesinlikle tedavi edilmesi zorunludur.

Koroner bypass cerrahisi İstanbul ve çevre illerde sıklıkla gerekli olan bir tedavi şeklidir. Kalbi besleyen atardamarlar olarak da bilinen koroner arterlerin tıkanması sonucunda tedavi amaçlı uygulanan cerrahi müdahaleye koroner bypass ameliyatı denilir. Koroner bypass ameliyatı sırasında hastanın göğsündeki atar damarı ön kol arteri, bacak toplardamarı gibi bölgelerdeki damarlar kullanılarak kan dolaşımı tekrardan sağlanmaktadır. Cerrahi müdahale sırasında vücudunun çeşitli yerlerinden alınan bu damarlar, alındıkları yerde fonksiyon kaybına da neden olmazlar. Bu hastalığın yanı sıra mitral kapak hastalıkları İstanbul ve diğer illerimizde yaygın olarak görülmektedir. Tedavi edilmesi gereken bu hastalıklar için sektörün öncü isimlerinden olan Macit Bitargil önerilmektedir.

Koroner Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Koroner bypass ameliyatı birbirinden farklı iki ayrı yöntemle uygulanmaktadır. Ameliyatın hangi yöntemle uygulanması gerektiği hastaya yapılan değerlendirme sonucunda hasta özelinde doktor tarafından verilmektedir. Bu yöntemlerden ilki Durdurulmuş kalpte bypass yöntemidir. Bu yöntemde kalp tamamen durdurulur. Vücuttaki dolaşım bir kalp pompası sayesinde gerçekleştirilir. Bu yöntemde kamp pompası, hastanın akciğeri ve kalbi tarafından gerçekleştirmesi gerekenleri üstlenir. Bu sayede gerekli işlemler sürdürülürken beyin diğer organlara ihtiyacı olan kanın pompalanmasını sağlamaya devam eder. İkinci yöntem ise çalışan kalbe yapılan bypass tedavisidir. Bu yöntemde kalp pompası kullanılmaz çünkü kalbin durdurulması gerekmez. Hastanın durumuna göre bypass ameliyatı açık ya da kapalı cerrahi yöntem ile yapılabilmektedir. Ameliyatın hangi yöntemler ve nasıl cerrahi ile yapılacağı doktor tarafından karar verildikten sonra anestezi uygulanarak işlemler tamamlanır.

Bypass Ameliyatının Riski Bulunuyor Mu?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi koroner bypass ameliyatı da kendi içerisinde birtakım riskleri barındırır. Koroner bypass ameliyatının riskleri hastanın yaşına, yaşam tarzına, sağlığına, cinsiyetine ve kronik hastalığı bulunup bulunmadığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat ameliyatlarda yaşam kaybı riski yüksek oranda düşüktür. Bununla beraber hastanın yaşı, kalp krizi geçirip geçirmediği, kronik hastalığı olup olmadığı, dokularında ya da organlarında işlev kaybı olup olmadığı gibi etkenler koroner bypass ameliyatında yaşam kaybı riskini de yükselten etkenlerdendir. Genel bir oran çıkardığımızda işlem sırasında ölüm riski %3 civarındadır. Ek hastalıklar ya da profesyonellikten uzak yapılan cerrahi işlemler bu oranı artırabilmektedir. Bundan dolayı bu kadar önem teşkil eden cerrahi işlemler için alanında uzun yıllar deneyimli ve işinde başarılı kişilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Profesyonel ve güvenli bir tedavi talebindeyseniz alanında uzman Macit Bitargil ile iletişime geçerek süreç hakkında daha detaylı bilgilendirme alabilirsiniz.

Bypass Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koroner bypass ameliyatı sonrasında hastaların hayatlarında bazı değişiklikler yapması gerekmektedir. Koroner bypass cerrahisinden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eğer hasta ameliyat öncesinde sigara kullanıyorsa, bunu kesinlikle bırakması gerekmektedir. Aynı zamanda vücudunu ciddi derecede yoracak spor aktivitelerinden kaçınılmalı, uyku süresi düzene sokulmalı ve hastanın eğer fazla kiloları bulunuyorsa doktor kontrolünde uygulanan bir diyetle bu fazla kilolardan kurturulmalıdır. Ameliyat sonrasında hasta, doktorun verdiği ölçülere uyarak, günlük yaşamını belli bir düzene sokmak zorundadır.

Doktor tarafından reçeli olarak verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı ve sağlıklı beslenme programı uygulanmalıdır. Koroner bypass ameliyatı bazı hastalarda psikolojik travmaya neden olabilmektedir. Bu tür sorunlar ile karşılaşan hastaların düzenli rehabilitasyon seansları görmesi önerilmektedir. Kişinin nabzında ani değişiklikler sonucunda kalp problemlerinin yaşanmaması için ağırlık kullanılan çok yoğun tempoya sahip işlerden kaçınılmalıdır. Vücuttaki tüm kasların çalışmasını sağlayan aynı zamanda nefes egzersizinin yapılmasını da sağlayan yüzme sporu, özellikle koroner bypass ameliyatı geçirmiş hastalara önerilmektedir. Aynı zamanda ameliyattan sonra doktor muayenesinin aksatılmamasına ve genel sağlık durumuna dikkat edilmesi de önem taşımaktadır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar