Pozitif Düşünme Hayatı Nasıl Etkiler? Pozitif Düşünme Egzersizleri

Pozitif Dusunme Hayati Nasil Etkiler Pozitif Dusunme Egzersizleri
Pozitif Düşünme Hayatı Nasıl Etkiler Pozitif Düşünme Egzersizleri

Bedenimizin daha iyi ve sağlıklı olması için ona iyi bakmamız gerekir. Düzenli uyku, sağlıklı yeme alışkanlıkları, egzersizler ile desteklenen bir bedenin sağlıklı ve zinde olma ihtimali yüksektir. Aynı şeyin zihnimiz için de geçerli olduğu üzerine hiç düşündünüz mü? Olumlu düşüncelerle beslenen, korkuları ve endişeleri yönetebilen bir zihin birçok konuda sağlıklı kararlar alabilir ve zihnin gelişimi olumlu yönde ilerler.

Daha İyi Düşünmek için Yapılabilecek Egzersizler

Hayatta özellikle yol almakta zorlandığınız ya da tıkandığınız konularda daha net ve berrak bir görüşe sahip olmak istemeniz oldukça doğaldır. Daha net ve önü açık bir görüş içinse zihinsel egzersiz yapmak şarttır çünkü kaygılı, endişeli bir zihinden sorunlara karşı pozitif ve akılcı çözümler çıkması oldukça güçtür.

Bir sporcu istediği başarıya ulaşmak için nasıl düzenli antrenman yapıyorsa sağlıklı ve iyi düşünme kapasitesine sahip bir zihin için de bazı egzersizler yapmak gerekir.

1- Yeni deneyimlerden kaçmayın

Rutinler bizi güvende tutsa da bir süre sonra düşünmemizi engelleyen duvarlara dönüşebilirler. Çünkü rutin davranışlarda artık beyin otomatik pilota geçmiştir ve zihin aktif bir performans sergilemez. Oysa zihninizi yeni bilgilerle donattığınızda beyin bunu algılamak için efor harcamak durumunda kalacaktır. Her zaman öğrenmeye ve deneyimlere açık olmalısınız.

Bunun için günlük rutininizde bazı davranışlarınızı değiştirmeniz bile çok faydalı olacaktır. Örneğin bugün eve giderken her zaman kullandığınız yol yerine farklı bir rota düşünün. Geçtiğiniz yolları daha dikkatle inceleyin ve yeni keşfettiğiniz yerler hakkında fikir yürütün. Ya da mahallenizde belki de her gün önünden geçtiğiniz o dükkâna bugün uğramayı tercih edin. Daha önce dinlemekten özellikle kaçındığınız ve hoşlanmadığınız türde müziklere şans verin. Bu şekilde ufak ufak zihninizi konfor alanından çıkarabilir ve daha farklı yönlerde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

2- Yüz yüze daha fazla iletişim kurun

Günümüzde iletişim kurmanın pek çok yöntemi bulunuyor. Akıllı telefonunuz yanınızda olduğu sürece birçok kanaldan istediğiniz kişiye ulaşmanız saniyelerinizi alıyor ancak gerçek hayatta kurulan iletişim bu kadar direkt değil. Yüz yüze iletişim sırasında beyin daha fazla çalışıyor ve iletişimin her aşamasını süzgecinden geçiriyor. Seçtiğiniz kelimeler, mimikleriniz, hareketleriniz, karşı tarafın konuşma şekli, göz kontakları, vücut dili gibi birçok faktörü aynı anda analiz eden beyin daha fazla çalışıyor. Gün içinde kurduğunuz yüz yüze iletişim sayısını artırarak beyninizi daha iyi düşünmeye teşvik edebilirsiniz.

3- Bulmacaları hayatınızdan eksik etmeyin

Bilinen en eski ve etkili beyin egzersizi yöntemi bulmacalardır. Beyninizin soyut düşünme becerisini artırırken bir taraftan da eğlenmek istiyorsanız bulmacalar eşsiz beyin egzersizi araçlarıdır. Örneğin, sudoku beyin egzersizi için çok ideal bir bulmaca çeşididir. Yanınızda sudoku bulmacası taşıyabileceğiniz gibi akıllı telefonunuz üzerinden de boş zamanlarınızda sudoku çözebilirsiniz.

4- Yeni hobiler edinin

Hobiler, gelişimi destekler ve sizi mutlu eder. Farklı hobilere sahip olmak birçok konuda bilgi ve fikir sahibi olmanız demektir. İlgi duyduğunuz ya da merak ettiğiniz alanlarda hobiler edinin. Bu alanlarda okuma ve araştırmalar yapmak, ilgili kurslarla görüşmek ve sizinle aynı hobilere ilgi duyan insanlarla tanışmak hayatınızda yepyeni bir pencere açacaktır. Zihninizin sevdiğiniz şeyleri öğrenmek için harcayacağı efor ile belki de daha önce zihninizin hiç kullanmadığı bir bölgeyi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Pozitif Düşünme Hayatı Nasıl Etkiler?

– Stresle başa çıkmak çok daha kolay bir hale gelir. Zihin olumlu düşüncelerle dolu olduğunda stres anında sakinliğini koruyabilir ve akılcı çözümler üretmek üzerine düşünerek sorunu olabilecek en mantıklı ve hızlı şekilde çözmeye odaklanır.

– İyimser düşünme, zihin sağlığının yanında beden sağlığı üzerinde de olumlu etki yaratır. Örneğin, çok stresli olduğunuz bir anı düşünün. Midenize de eş zamanlı olarak sancı girer ya da başınız aniden ağrımaya başlayabilir.

– Beyin daha aktif ve sağlıklı çalışır. Düşünceler daha berraktır. Bu da her konuda iyi kararlar alabilmenin önünü açar.

– Başarı oranınız artar. Korkular ve panikten beslenen bir zihin yerine rahat ve iyimser bir düşünme yapısı geliştirdiğinizde hem iş hayatınızda hem de özel hayatınızda daha mutlu bir bireye dönüşürsünüz. Mutluluğunuz hayatınızın her alanına yansıyacaktır. Başarı da bunlardan biridir.

Günceleme: 26/11/2022 14:03

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar