TCDD ‘Otomatik ve Otonom İşletmeciliğe Yönelik Varlıklar Semineri’ Düzenledi

TCDD Otomatik ve Otonom Isletmecilige Yonelik Varliklar Semineri Duzenledi
TCDD “Otomatik ve Otonom İşletmeciliğe Yönelik Varlıklar Semineri” Düzenledi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), dünyada kısıtlı olan kaynakların daha etkin kullanılması için düğmeye bastı. TCDD, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) iş birliğinde önümüzdeki yıllarda demiryollarında kaynakların daha etkin kullanılması için uluslararası düzeyde “Otomatik ve Otonom İşletmeciliğe Yönelik Varlıklar Semineri” düzenledi.

“Otomatik ve Otonom İşletmeciliğe Yönelik Varlıklar Semineri” 23 Kasım tarihinde video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Seminerde demiryollarında kısıtlı kaynakların etkin kullanılması için yapılacak adımlar uzmanlar tarafından istişare edildi.
UIC bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Demiryolu Araştırma Kurulu (IRRB) Başkan yardımcılığı ve IRRB 2. Çalışma Grubu Başkanlığı görevlerini yürüten TCDD DATEM İşletme Müdürü Atila Keskin’in katıldığı seminer, uluslararası platformdan birçok uzman tarafından takip edildi.

Gerçekleşen seminerde; dünyadaki kısıtlı kaynakların etkin kullanımı gelecek nesillerimiz için gerekli olduğuna, otomatik ve otonom teknolojilerin kullanımı, sınırlı kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayacağına vurgu yapıldı. Önümüzdeki yıllarda, demiryoluna ve diğer ulaşım modlarında uygulanan daha fazla otomatik ve otonom teknolojiler görüleceğini ve bu teknolojilerin; demiryollarında artan yolcu ve yük taşımacılığı talebini, güvenlik sorunlarını, insan hatasını ve artan trafik sıkışıklığını etkili bir şekilde değiştirmesinin altı çizildi.

Ayrıca yüksek hızlı internet (5G) teknolojisi, Nesnelerin İnterneti, özel kısa mesafe haberleşme, dijital algılama kameraları ve yapay zeka tabanlı yöntemler gibi gelişmiş iletişim ve internet teknolojilerini kullanarak daha güvenli ve verimli sürdürülebilir merkezi kontrol oluşturabilecektir.

Bu seminerde Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umut Rıfat Tuzkaya moderatörlüğünde; “Demiryolu yük taşımacılığı sektöründe çığır açan Dijital Otomatik Koşum Takımı (DAC)” Andreas Lipka, Dijital Otomatik Koşum Takımına Geçiş Başkanı, DB CARGO “Otonom Trenlerde Bağlantılı ve Otonom Araç Teknolojilerinin Uygulanmas”ı Prof. Klaus Werner Schmidt – Elektrik ve – Elektronik Mühendisliği, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) “CBTC (Haberleşmeye Dayalı Tren Kontrolü) Projelerinde Otomatik Tren Kontrolü ve Emniyet Yaklaşımı”,Özgür Tarakçı, Raylı Sistem Program Yöneticisi, PMP, ASELSAN

“İstanbul M1 Metro Hattı’nın GoA1’den (Otomasyon Derecesi) GoA4’e dönüştürülmesi”, Mehmet Demir, Danışmanlık Hizmetleri Direktörü, Metro İstanbul “Japonya’da ATO’nun (Otomatik Tren İşletme) mevcut durumu ve yeni geliştirilen aralıklı tip ATP (Otomatik Tren Koruma) tabanlı ATO sistemi”, Shigeto Hiraguri Araştırma ve Geliştirme Teşvik Bölümü Müdür Yardımcısı, RTRI (Demiryolu Teknik Araştırma Enstitüsü) konuları katılımcılar tarafından istişare edildi.

Günceleme: 26/11/2022 13:37

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar