TUSAŞ, Erciyes Projesi’nde 11’inci Uçağı Hava Kuvvetlerine Teslim Etti

TUSAS Erciyes Projesinde inci Ucagi Hava Kuvvetlerine Teslim Etti
TUSAŞ, Erciyes Projesi’nde 11’inci Uçağı Hava Kuvvetlerine Teslim Etti

TUSAŞ Erciyes Projesi kapsamında bir uçağın daha modernizasyonunu tamamlayarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etti. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen C-130E/B uçaklarının Aviyonik Modernizasyonu-ERCİYES Projesi kapsamında, uluslararası sefer ihtiyaçlarına uygun olarak modernize edilen bir C130 uçağı daha HvKK’ya teslim edildi. Gelişmeyi T.C. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir duyurdu. Demir, “Erciyes Projesi kapsamında birçok ilki gerçekleştirerek HvKK envanterinde yer alan C-130 uçaklarımıza yeni kabiliyetler kazandırıp modernize ederek havadaki gücümüze güç katıyoruz. 19 adet C-130 uçağın aviyonik modernizasyonu kapsamında 11. uçağın teslimatını gerçekleştirdik.” ifadelerinde bulundu. TUSAŞ tarafından 2021 yılında 3 adet C-130 uçağı modernize edilerek teslim edilmişti.

Aralık 2006’da SSM (günümüzde SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalanan C-130E/B Aviyonik Modernizasyon (Erciyes) Sözleşmesi kapsamında, Hv.K.K.lığı envanterindeki 13 adet C-130E ve 6 adet C-130B nakliye uçağının Aviyonik Modernizasyonu gerçekleştirilecek.

Erciyes Modernizasyon Projesi kapsamında C130 uçaklarının tamamen TUSAŞ mühendisleri tarafından geliştirilen ve uçağın beyni olarak adlandırılan merkezi kontrol bilgisayarı ile toplamda 23 sistem ve 117 bileşenin modernizasyon faaliyetleri yürütülmeye devam ediyor. Toplamda 19 uçağı kapsayan Erciyes C130 modernizasyon projesinde 11 uçağın modernizasyonu tamamlandı.

Erciyes C130 uçaklarının merkezi kontrol bilgisayarı mühendisleri tarafından yeniden tasarlanan ve uçaklara montajını gerçekleştiren TUSAŞ, aynı zamanda uçakların GPS, gösterge, çarpışma önleyici sistem, hava radarı, gelişmiş askerî ve sivil seyrüsefer sistemleri, askerî görevler için gece çıplak gözle görünmeyen aydınlatma, ses kayıtlı kara kutu, haberleşme sistemleri, gelişmiş otomatik uçuş sistemleri (askerî ve sivil), askerî ağda operasyon yapabilme kabiliyeti, dijital kayan harita ve yer görev planlama sistemleri gibi kritik parçaların modernizasyonunu gerçekleştiriyor. Bu sayede C130 uçaklarının görev kabiliyetlerini de kolaylaştıran modernizasyon ile pilotun iş yükünün azalmasının yanında, kalkıştan inişe kadar otomatik rota takibi ile emniyetli uçuş sağlanıyor.

Modernizasyon ile birlikte durumsal farkındalığın arttığı C130 uçaklarına hava meydanlarına hassas ve güvenli iniş kabiliyeti de kazandırılmış oldu. Son teknolojinin entegre edildiği uçaklar, dijital askerî/sivil planlamanın yanında icra kabiliyetine de kavuştu. Zaman ve yakıt tasarrufu için sivil havacılık kurallarına uyum sağlanmış oldu. 2007 yılında imzalanan Erciyes C130 Projesi kapsamında başlatılan çalışmalarda ilk prototip uçak 2014 yılında teslim edildi. Toplam 19 uçağın modernize edileceği proje TUSAŞ mühendisleri tarafından titizlikle yürütülüyor.

Kaynak: DefenceTurk

Günceleme: 28/11/2022 12:39

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar