Kasım Ayı Enflasyon Beklentisi Ne Kadar? Kasım Ayı Enflasyon Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Kasim Ayi Enflasyon Beklentisi Ne Kadar Kasim Ayi Enflasyon Orani Ne Zaman Aciklanacak
Enflasyon

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) devam eden fiyat artışlarıyla Kasım’da aylık yüzde 3 artması yıllık bazda ise yüzde 84.65’e sınırlı gerileme ile 24 yılın zirvesinden ilk düşüşün beklentisi oluştu. Kasım ayı enflasyon oranı, TÜİK tarafından 5 Aralık saat 10.00’da açıklanacak.

Türk lirasında devam eden değer kaybı, beraberinde enflasyonun da yükselmesini getirmesi bekleniyor. Alım gücünü günden güne azaltan enflasyon oranı vatandaşlar tarafından endişeyle bekleniyor.

Enflasyon Oranı Beklentisi Ne Kadar?

Reuters’ın 11 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Kasım ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 82.7 ila yüzde 85.3 arasında yer alıyor.

TÜFE Ekim ayında yüzde 85.51 olarak gerçekleşmişti. Ankette aylık enflasyonun ise yüzde 3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor; tahminler yüzde 1.9 ila yüzde 3.4 bandında yer alıyor.

Ekonomistlere göre gıda, tütün ürünleri, mobilya, ev aletleri, giyim ve ayakkabı kalemleri aylık olarak Kasım’da yüksek artışın görüldüğü alanlar olacak. Reuters anketinde 2022 sonu tahmini %69 oldu.

TCMB yılın son enflasyon raporunda Kasım ayından sonra enflasyonun mevcut seviyesinden hızlıca düşeceğini belirterek yıl sonu tahminini yüzde 65.2’ye yükseltmişti.

Hükümet düşük faiz ile üretim ve ihracatı destekleyen bir ekonomi programı uygulayarak kronik cari açığı fazlaya çevirerek enflasyon ile mücadele etmeyi hedefliyor. Dolar/TL’deki 2021 Kasım ve Aralık’ta yaşanan sert yükselişlerin bu yıl olmaması nedeniyle enflasyonda önemli bir baz etkisi oluşuyor. Baz etkisi bir önceki aya göre çift haneli enflasyonun görüldüğü Aralık ve Ocak ayında daha da belirgin hissedilecek. Böylece fiyat artışları devam etse bile yıllık enflasyon önümüzdeki 2 ayda belirgin gerileyecek. Yükselen enflasyona rağmen iktisadi faaliyette ivme kaybının devam ettiğine dikkat çeken Merkez Bankasi (TCMB), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tek haneli faiz çağrısı karşısında politika faizini 150 baz puan daha indirerek %9 seviyesine çekti. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Kasım’da bir önceki aya göre %4.87 arttığını; açlık sınırının ise 7,785 TL ile mevcut asgari ücretin 2,285 TL üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

Günceleme: 03/12/2022 13:00

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar