SNCF, ‘Flexy’ Kara-Demiryolu Aracını Önümüzdeki Yıl Fransa’da Test Edecek

Flexy Demiryolu Araci
Flexy Demiryolu Aracı

SNCF’nin projelerinden birinin olan “Flexy”, Fransız Milla tarafından tasarlanmış, 14 kişiye kadar insanı 60km/s hızla 10 ila 30 kilometre arasında taşıyabilen, pille çalışan küçük bir demiryolu aracı. 3,5 tonluk ağırlığı ile “çok hafif trenler” kategorisine giriyor ve güvenlik nedeniyle içinde her zaman bir “sürücü” bulunsa bile otomatik olarak çalışabiliyor.

Aracın üzerinde (özellikle küçük rayların kapatıldığı yerlerde) ve aynı zamanda Michelin tarafından geliştirilen dahiyane bir hibrit tekerlek sistemi (kara/demiryolu) sayesinde kullanılmayan demiryolu hatlarında çalışma özelliğine sahiptir (bu nedenle daire Micheline ile kapatılmıştır) .

Flexy Demiryolu Araci

Bu, özellikle istasyonun evinden uzakta olduğu son kilometre sorununa yine yanıt vermek içindir. “Fikir, insanları kırsal alanlardan tren istasyonlarına servis şeklinde getirmek”.

Flexy Demiryolu Araci

SNCF’de inovasyon ve yeni mobilite direktörü David Borot, “Bu projenin programı hızlanıyor” diyor. “2023/2024’te Brittany’de bir pilot hatta iki test gerçekleştirilecek. Bu, hibrit demiryolu aracının bir otomobil üssü üzerindeki çalışmasının ve davranışının, yol/yol geçişlerinin ve hatta sık sık geçiş yapan cihazların doğrulanmasını içerecektir.”

Flexy Demiryolu Araci

“2024 yılında başka bir bölgeye giderek nihai ekipmana yakın bir prototip ile komple sistemin demolarını gerçekleştireceğiz. Amaç gerekli onay ve yetkileri hızla almak. Arzu edilen yola çıkmak.” 2026’da pazar” diye devam ediyor yönetici.

Günceleme: 26/12/2022 10:28

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar