ARES Tersanesi’nden Yeni Hücumbot Tasarımları Ares 32 Dagger ve Predator

ARES Tersanesinden Yeni Hucumbot Tasarimlari Ares Dagger ve Predator
ARES Tersanesi’nden Yeni Hücumbot Tasarımları Ares 32 Dagger ve Predator

ARES Tersanesi yeni ARES 32 hücumbot ailesini tanıttı. DAGGER ve PREDATOR olmak üzere iki farklı konfigürasyona sahip ARES 32 ailesi hakkında ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç şu açıklamalarda bulundu:

“ARES 32 PREDATOR ve DAGGER’ı Orta Doğu ve Afrika’daki 2 farklı talebe yönelik geliştirdik ancak müşteriler şu an için gizli. Deniz sistemleri çözümlerimizdeki deneyimlerimiz sayesinde ARES 32 hücumbotları deniz sahasında yeni oyun değiştiriciler olarak yerlerini alacak. ROKETSAN’ın işbirliğiyle ve bu yeni nesil hücumbotlarla sektördeki yerleşik algıları değiştireceğiz.”

32 metre uzunluğundaki ARES 32; 45 knot hıza ve yüksek manevra kabiliyetine sahip. Deniz Durumu 6’ya kadar operasyonel kalabilen ARES 32, 2000 nm menzile sahip. Yüksek hızı ve uzun menzili sayesinde yeni tasarım MEB koruması vur-kaç taktikleri için yeni bir alternatif olarak yer alacak. X ve S bant radar kullanacak olan ARES 32; arama-kurtarma görevleri için Elektro Optik sistemlerine ve arka rampaya konuşlu RHIB botu barındırıyor. DAGGER ve PREDATOR’da ortak silahlar olarak UKSS konuşlu 25/30 mm top ve 2 adet manuel takatli 12.7 mm makineli tüfek yer alıyor.

Uzun menzilli saldırılar için konfigüre edilen PREDATOR; 2 adet tekli kanisterde 150+ km menzilli ROKETSAN ÇAKIR mini seyir füzesi ve YALMAN/KMC silah sistemine konuşlu 4 adet L-UMTAS lazer güdümlü füze taşıyor. ARES Tersanesi’nin resmi ola rak ÇAKIR’ı kullanacağını açıkladığı ilk platform olan ARES 32’yi yakın zamanda duyurulan ULAQ SİDA’nın su üstü harbi konfigürasyonu takip edebilir.

DAGGER ise kısa menzilli Lazer/IIR güdümlü füzeler için 2 adet 4’lü lançer taşımakta. ARES Tersanesi tarafından paylaşılan görseldeki lançerin ASELSAN LMM füze lançeri ile benzerliği dikkat çekmekte. Silah yükü göz önüne alındığında DAGGER’ın asimetrik tehditlerin yoğun olduğu sahalar için tasarlanmış olduğu çıkarılabilir.

Kaynak: DefenceTurk

Günceleme: 25/01/2023 11:38

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar