Akiem, Alstom İle 100 Adet Traxx Lokomotifi İçin Anlaşması İmzalıyor

Akiem Alstom İle Adet Traxx Lokomotifi İçin Anlaşması İmzalıyor
Akiem, Alstom İle 100 Adet Traxx Lokomotifi İçin Anlaşması İmzalıyor

Alstom, akıllı ve sürdürülebilir mobilite alanında küresel bir lider, ve Avrupa’da faaliyet gösteren Akiem isimli lokomotif kiralama şirketi, 100 adet Traxx Universal çoklu sistem (MS3) lokomotifi için bir çerçeve sözleşmesi imzaladı. Sözleşmenin bir kısmı kapsamında 65 lokomotif bulunmaktadır. Toplam çerçeve anlaşması miktarı 500 milyon euroya kadar ulaşmaktadır. Akiem, Avrupa kiralama pazarında liderliğini teyit ederken, Fransa’dan 12 diğer Avrupa ülkesine kadar olan hatlara büyük yatırımlarla demiryolu pazarının hızlanan faaliyetlerine katkıda bulunma hedefini doğrulamıştır.

Traxx Multi-system lokomotifleri optimize edilmiş enerji tüketiminden faydalanır ve hem Yük hem de Yolcu işlemlerini saatte 160 kilometre hıza kadar gerçekleştirebilir. Bu lokomotifler Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da işletilecektir. Çoklu sistem lokomotifler için benzersiz bir özellik olarak, bir kısmı son mil özelliğiyle teslim edilecek ve limanlara, terminallere veya endüstriyel alanlara manevra lokomotifi gerektirmeden erişilebilecektir.

Bütün lokomotifler, Alstom’un Avrupa Tren Kontrol Sistemi (ETCS) için taşıyıcı çözümü olan ATLAS ile donatılacak. Bu sistem hem ETCS hem de mevcut sistem işletmeciliği için geniş bir ülke ve hat kapsamına sahip olup üstün iki-üçlü mimariye sahiptir.

Alstom DACH’ın (Almanya, Avusturya, İsviçre) Rolling Stock, Lokomotifler ve Bileşenler Başkanı Kevin Cogo, “Akiem’in, önemli sayıda ülkeye yönelik Traxx lokomotiflerinin en büyük tek siparişiyle lokomotif filosunu genişletmesinden gurur duyuyoruz. Bu anlaşma sayesinde hem Akiem hem de Alstom, ev sahibi pazarlarını da içeren çeşitli hatlarda lokomotifler için güçlü konumlarını pekiştirecekler” dedi.

Akiem’in CEO’su Fabien Rochefort ise şunları ekledi: “Akiem, bu yeni siparişi Alstom’a vermekten heyecan duyuyor. Müşterilerimize hizmet etmek ve yeni pazar pozisyonları geliştirmek için sürekli olarak lokomotif portföyümüze yatırım yapıyoruz. Bu yatırımlar, Avrupa’da demiryolu taşımacılığına olan geçişi artırmaya katkıda bulunacak yeni verimli ve sürdürülebilir hatlar sunmamıza olanak sağlayacak. Bu siparişin bir parçası olarak 55 lokomotif, son on yılda yaşanan teslimat eksikliğinin yaşandığı bir dönemde Fransa’dan Avrupa’ya yönlendirilecek. Bakım ve hizmet ekiplerimizin desteğiyle Fransa’da demiryolu yük taşımacılığı ve şehirler arası yolcu taşımacılığının yenilenmesine ve inovasyon ve rekabetin kolaylaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.”

Son montaj işlemi Almanya’nın Kassel kentindeki Alstom tesislerinde gerçekleştirilecek. Ünitelerin teslimatı 2025 ile 2028 yılları arasında planlanmaktadır.

📩 17/07/2023 15:54