Bursa’nın Yarım Asrı Aşan Tren Özlemi Yüksek Hızlı Trenle Sona Eriyor

Bursa Yüksek Hızlı Tren imza töreni, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla Cuma günü yapılacak.

TCDD’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara-Bursa arası seyahat süresini 2 saat 10 dakikaya, İstanbul-Bursa arası seyahat süresini 2 saat 15 dakikaya indirecek projenin Bursa-Yenişehir arasının yapım süresinin 2,5 yıl sürmesi planlanıyor. Proje, Bursa’nın Balıkesir üzerinden İzmir’e ve limanlara demiryolu bağlantısını sağlayarak, bölgenin sanayisine de önemli ölçüde alternatif ulaşım imkanı sunacak. Yol, yük ve yolcu trenlerinin birlikte işletilebileceği, son yüksek hızlı tren teknolojisine ve 250 kilometre hıza uygun inşaa edilecek.

Bursa Yüksek Hızlı Tren imza töreni, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla, 30 Aralık Cuma günü 2011 günü saat 10.30′da TCDD Genel Müdürlüğü protokol girişinde yapılacak.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.