İstanbul’daki Tarihi Garlar Tarihlerinin En Büyük Restorasyonlarına HazırHAYDARPAŞA GARI

 İstanbul’un sembol mekanlarından Haydarpaşa Garı, iki yıllık dinlenme dönemine giriyor. Ulaştırma Bakanlığı, Ankara-İstanbul hızlı tren çalışması nedeniyle mart ayında geçici olarak kapatacağı tren garını baştan aşağı restore edecek. Bu süre içinde tüm seferler duracak.
Haydarpaşa Garı’nı yenileme projesinin en önemli ayağını, mekanı halkın kullanımına açmak oluşturuyor. Kültür merkezi modeliyle yeniden düzenlenecek garın, halkın daha çok vakit geçireceği bir yer olarak hazırlanması planlanıyor. Garın farklı katlarında alışveriş merkezi, müze ve kafeler de olacak. Gar içerisinde bulunan büfeler de garın içerisine alınarak katlara dağıtılacak ve buralara alışveriş yapılabilecek dükkanlar açılacak. Garın bir katında açılacak müzede gar ve Türkiye’nin tren geçmişiyle ilgili materyaller sergilenecek. Böylece işlemeleri ve tarihiyle Türkiye’nin en ihtişamlı tren garlarından olan Haydarpaşa Garı, Devlet Demiryolları’nın hikayesini yansıtacak.
Haydarpaşa Gar Müdürü Orhan Tatar, garın en üst katının kafeterya ve gözlem terası olarak düşünüldüğünü aktarıyor. Tatar, “Sıcak bir çay eşliğinde insanlar sevdikleriyle oturup İstanbul’u izleyebilecek. Ayrıca Haydarpaşa’nın denize bakan cephesinde bulunan kulelerin de gözlem terası olarak düzenlenmesi düşünülüyor. Buralara asansörle çıkılan seyir terası yapılması planlanıyor” diyor.
Tarihi yapıda, ilk olarak ay sonunda Gebze-Köseköy arası tren seferleri duracak. Ancak Gebze’den Haydarpaşa’ya banliyö seferleri sürecek. Tatar, projeye göre mart ayından sonra banliyö seferlerinin de durdurulacağını belirtiyor ve 2013 sonuna kadar restorasyon çalışmaları yapılacağını ifade ediyor. Yenilenen garın hızlı tren kapasitesini kaldırması amaçlanıyor. II. Abdülhamid’in döneminde yapılan ve 1908 yılında hizmete açılan Haydarpaşa Tren Garı’nın, geçen yıl çıkan yangında çökmüş ve dördüncü katı kullanılamaz hale gelmişti
SİRKECİ GARI
121 yıllık Sirkeci Garı da yenilenecek binalar arasında. Alman mimar August Jasmund tarafından inşa edilen ve 1890 yılında görkemli bir törenle hizmete giren İstanbul’un Batı’ya açılan kapılarından Sirkeci Garı, tarihinin en büyük restorasyonu için hazırlanıyor. Çatının batı bölümlerinin akması nedeniyle binada çürümeler olması üzerine, TCDD harekete geçti, tarihi garın aslına uygun olarak yenilenmesine karar verdi. Restorasyon projeleri çizildikten sonra, Koruma Kurulu’nun onayının ardından ihaleye çıkılarak restorasyon başlayacak. Çalışmaların 2-3 yıl sürmesi bekleniyor.
Kaynak : Milliyet
Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.