Marmarayın İlk Vagonları İstanbula Geldi

marmaray
marmaray

Marmaray Demiryolu Projesinde kullanılacak vagonların ilk 5 tanesi gece yarısı TIR’larla İstanbul’a getirildi. Yapımı tamamlanan vagonlar gemiyle Güney Kore’den Kocaeli Derince Limanı’na gönderildi. Derince Limanı’ndan TIR’Lara yüklenen 5 vagon karayoluyla Haydarpaşa Tren Garı’na getirildi.

Haydarpaşa gelecek vagon sayısının toplam 180 adet olduğu, vagonların projenin bitirilmesi planlanan 29 Ekim 2013 tarihine kadar burada bekletileceği öğrenildi.

MARMARAY PROJESİ

Marmaray, temelleri 2004 yılında atılan ve yapımı devam eden, Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı’nın altından birleştirecek, üç bölümden oluşan bir banliyö hattı iyileştirme projesi.

Halkalı ile Gebze arasında çalışacak Marmaray, Manş Denizi’ndeki Eurotunnel benzeri bir demiryolu projesi ile büyük benzerlikler taşıyor. Bununla beraber Marmaray’ın İstanbul metrosuna da bağlantıları olacak. 1 milyon kişinin ulaşım süresini kısaltacak, enerji ve zaman tasarrufu yaptıracak. Motorize araçların kullanımının da azalması ile hava kalitesine büyük fayda sağlayacak. Bunun yanı sıra Boğaziçi Köprüsü ve FSM Köprüsü’nün de iş yükünü azaltacaktır.

İnşaat tamamlandığında Marmaray’a bağlı hat 1,4 km. (Tüp tünel) ve 12,2 km. delme tünel TBM boğaz geçişi ve Avrupa yakasında Halkalı-Sirkeci, Anadolu yakasında Gebze-Haydarpaşa arasındaki kısımlar olmak üzere yaklaşık olarak 76 km uzunluğunda olması planlanmaktadır.

Farklı kıtalardaki demiryolları İstanbul Boğazı’nın altından batırma tüp tüneller ile birleştirilecektir. Marmaray Projesi 60,46 metre ile dünyanın en derin batırma tüneline sahip olacaktır. Projenin kullanım ömrü 100 olarak planlanmıştır.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar