BM Makina Genel Müdürü Mehmet Bebek:BM MAKİNA Gebze Güzeller OSB’de Yeni FabrikasındaBM Makina Genel Müdürü Mehmet Bebek:BM MAKİNA Gebze Güzeller OSB’de Yeni Fabrikasında.1985 yılında İstanbul’a gelerek 1999 yılında edindiği tecrübeler ile BM Makina’yı kuran ve yoluna emin adımlarla ilerleyen BM Makina Genel Müdürü Mehmet Bebek sektöre ilişkin sorularımızı sizler için yanıtladı.
Firma olarak müşterilerinize hangi ürünleri ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Ürünlerimizi iki guruba bölebiliriz; Temsilciliğini yaptığımız firmaların ürünleri ve kendi
imalatımız olan ürünler.

Temsilciliğini yaptığımız firmalar:

Vahle; İzoleli bara, Kapalı kutu pvc bara ve Alüminyum gövdeli bara, 3000A kapasiteli Açık bakır bara, Motorlu veya Yaylı kablo toplama tamburları, Kablo arabaları, Data iletim
sistemleri (Powercom, SMG), Apos pozisyonlama sistemleri… Özellikle Vahle ürünleri içerisinde demir çelik sektörüne yönelik stratejik ürünler mevcuttur. Bu konuda size iki üründen bahsetmek isterim. Açık bakır baralarımız 3000A’e kadar kapasitesi olan baralar,demir çelik için kapasite açısından önemlidir. Sağlam olmalarının ötesinde çok yüksek kapasiteli olan demir çelik vinçlerinin yükünü kaldıracak yetenektedir. Bu baralarda orta gerilim uygulamalarımız mevcuttur. Diğer bir ürün ise yeni bir ürün olan CPS elektrik iletim sistemi. Transfer arabalarının zemin bozulmadan, yani kabloyu beton zeminin içine yerleştirerek zemin üzerinin 1.5cm üzerinden temas olmadan giden akım alıcı, enerjiyi zeminaltı kablodan alarak tahrik motorlarına aktarmaktadır. Kablo zemin altında olduğundan,her hangi bir engel teşkil etmez ve arabanın çalıştığı alan başka araç trafiğine açık olur.

Vahle’nin bunun dışında son zamanlarda limanlara yönelik geliştirdiği bir sistem var. Limanlarda konteynır vinci, RTG dediğimiz vinçler lastik tekerleklidir ve dizel yakıt ile çalışırlar. Dizel yakıt oldukça masraflı oluyor. Bu vinçlerin çalışma sistemleri 90 hep aynıdır, yani bir istikamette gider, geri gelir. Nadiren de tamir için yada başka bir yerde acil ihtiyaç var ise başka bir hatta geçer. Dolayısı ile aynı hatta çalıştığı zaman zarfında elektrik ile çalışabilir. Vahle dizel yakıtlı olan bu vinçleri hem elektrik hem de dizel yakıtla çalışacak şekilde dönüştürebiliyor. Türkiye’de iki limanda bunun uygulamasını yaptık, ikisinin de verileri 90’ın üzerinde bir tasarruf sağlandığını ortaya koydu. Şu ana kadar Mardaş ve Gemport limanlarında bu uygulamaları hayata geçirdik. Bir limanla da sözleşme aşamasındayız.

Vahle’nin dışında Liftket ürünleri de bünyemizde mevcut… Elektrikli zincirli vinçler her model için sabit askılı, ters kanca askılı ve monoray olarak Türkiye’den direk teslim edebiliyoruz. 1999 yılından beri Türkiye’de bütün bakım ve yedek parça işlerini BM Makina olarak kendi bünyemizde kurduğumuz deneyimli bakım ekibi ile 7/24 sağlamaktayız.

Reklamlar