Haydarpaşa Planı na karşı 5 bin 379 itiraz dilekçesi Büyükşehir Belediyesine teslim edildi

Haydarpaşa Planı na karşı 5 bin 379 itiraz dilekçesi Büyükşehir Belediyesine teslim edildi
Haydarpaşa Garı ve Kadıköy Meydanı’nda yapılacak değişikliklere karşı toplanan 5 bin 379 itiraz dilekçesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi.
Haydarpaşa Planı’na karşı toplanan 5 bin 379 itiraz dilekçesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) teslim edildi.
Cumhuriyet Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre “Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı”na karşı toplanan 5 bin 379 itiraz dilekçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) teslim edildi. İtiraz dilekçeleri değerlendirilerek sonuca bağlanacak. Dilekçelerde itiraz noktaları Haydarpaşa Garı’nın otel olmasına, ticaret alanına çok geniş yer ayrılmasına ve Kadıköy Meydanı’nda Atatürk Büstü’nün yer aldığı bölümün fuar alanı olarak ayrılması başlıkları altında toplandı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, İBB Meclisi’nde itirazların yoğunlaştığı bu 3 konuda değişiklik yapılmazsa yargıya başvuracaklarını söyledi.
“ Haydarpaşa Planı ’nda Kadıköy Belediyesi ve ilçe halkı devre dışı bırakıldı”
“ Haydarpaşa Planı ” yapılırken belediyeye danışılsa, bilgilendirme yapılsa sorunların bu noktaya gelmeyeceğini belirten Öztürk, bu süreçte yerel yönetimlerin de ilçe halkının da devre dışı bırakıldığını ifade etti. Atatürk Büstü’nün bulunduğu alanın fuar alanı ilan edilmesine ilişkin düzenlemede geri adım atılacağını düşündüğünü belirten Öztürk, “Bize yutturmaya çalıştılar, ama yutturamadılar. Fuar alanının tamamen kalkmasını istiyoruz. Halkın da itirazı var. Sunulan 5 bin 379 itiraz dilekçesinden biri bana ait” dedi.
“Yeşil alana tepkisini ‘cami istemiyorlar’ diye lanse ediyorlar”
Göztepe Parkı’na cami projesiyle ilgili de Öztürk şu değerlendirmeyi yaptı:
“Danıştay, bölgede camiye ihtiyaç var diyerek parkı ‘dini tesis alanı’ olarak onayınca parkın köşesinde, aktif yeşil alanı bozmayacak alana cami yapılmasını önerdik. Ama karar plana işlendi ve 60 yıllık ağaçların bulunduğu park dini tesis alanı ilan edildi. Kadir Topbaş, ‘Kadıköy’ün önerdiği yere bakarız’ dedi ama karşılıklı bir görüşmemiz olmadı. Yeşil alana cami yapılırsa tepki olacağını biliyorlar ve bu tepkiyi ‘cami istemiyorlar’ diye lanse edip propaganda malzemesi yapıyorlar. Bunun önünü kesmek için cami için daha uygun bir yer önerdik. Şimde ‘bunlar camiye karşı’ argümanını da kullanamıyorlar, beklemedeler.Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar