Demiryolları Ulaştırması Serbestleşiyor

Demiryolları Ulaştırması Serbestleşiyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, demiryolu ulaşımının serbestleşmesinin özelleştirme anlamına gelmediğini belirterek, kanun ile mevcut tesislerin başkalarının da kullanımına açılmasını amaçladıklarını söyledi.
TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda, Türkiye Demiryolu Ulaşımının Serbestleşmesi Hakkında Kanun Tasarısı görüşmelerine başlandı. Tasarı hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım, demiryollarına son 10 yılda toplam 26 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek, 2035 yılına kadar yüksek hızlı tren hatlarını 10 bin kilometreye ulaştırmayı hedeflediklerini de vurguladı.
Dünyanın birçok ülkesinde 1990’lardan itibaren demiryolu ulaştırmasının serbestleştirilmeye başlandığını belirten Yıldırım, Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamının da bu sistemi uyguladığını söyledi. Türkiye’de de bu konuda uzun yıllardır çalışma yapıldığını belirten Yıldırım, “Demiryollarında uygulamak istediğimiz sistem, 2003 yılında hava limanlarında yaptığımız işin aynısı. Biz bu adımı aslında Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü oluşturarak atmıştık. Bu kurumun, demiryolları sektörü serbestleşmesiyle birlikte yeni demiryolu yapımı, mevcut demiryollarında taşımacılık faaliyeti yapan kuruluşların yetkilenmesi, çalışma şartlarının belirlenmesi gibi görevleri olacak. Emniyet, lisans, rekabet konularında da bu kurum sorumlu olacak. Emniyetle ilgili konu, demir yolu ağı kime ait olursa olsun tekelde olacak. Trafik yönetimi de tekel olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.
TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. KURULUYOR
Bakan Yıldırım, tasarı ile TCDD’nin altyapı hizmet sunucusu olarak görevlendirildiğini ve statüsünün aynı kalacağını belirterek, “Görevleri arasında trafik yönetimi, yolların bakımı, demiryollarına ait bazı taşınmazların bakımı ve kaynak temini var. Yani yolcu ve yük taşımacılığı dışında diğer konular bu kuruma ait olacak” dedi.
Kanun ile TCDD Taşımacılık A.Ş. adı altında kamuya ait bir şirket kurulduğunu da belirten Yıldırım, bu şirketin görevinin sadece taşımacılık olacağını söyledi. Yıldırım, “Farklı şirketler kurulup demiryolu ağımızda faaliyet gösterebilecek. Bunların çalışma esaslarını Bakanlık belirleyecek. Birisi yeni demir yolu yapmak isterse, şimdi kanun buna müsaade etmiyor. Bu kanunla birlikte demiryolunu yapma, işletme ve 49 yıl sonra kamuya tekrar geri dönmesi imkanını sağlıyoruz” dedi.
Özel sektörün kendi yaptığı demiryoluna ‘Ben buraya başkasının trenini sokmam’ diyemeyeceğini de kaydeden Yıldırım, “Oraya bir başka tren de ücretini ödeyerek girebilecek. Bizim ağımızda da isteyen, kilometre başına hat bedelini ödeyerek taşımacılık yapabilecekler” dedi.
“ÖZELLEŞTİRME DEĞİL, SERBESTLEŞME”
Yıldırım, demiryolu ulaşımının serbestleşmesinin özelleştirme anlamına gelmediğini belirterek, kanun ile mevcut tesislerin başkalarının da kullanımına izin verilmesini amaçladıklarını açıkladı. Kamu hizmeti yükümlülüğü için de bir düzenleme getirildiğini belirten Yıldırım, “Demir yolları şu an faaliyet gösteriyor ama hala zarar ediyor. Birçok hat var, gelirler giderleri karşılayamıyor. Buna da düzenleme getiriyoruz. Devlet belirli hatlarda, sosyal sorumluluk gereği faaliyetlerin devamını isterse, bunu bedeli karşılığı yaptıracak. Kanunda buna da imkan sağlanıyor” dedi.
Yeni kanun ile mevcut demiryolu çalışanlarının hiçbir şekilde mağdur olmayacaklarını da belirten Yıldırım, “Personelin havuza alınması gibi bir düzenleme de yok. Çünkü zaten personel eksiği var. Emekliliğe teşvik söz konusu olacak ama zorunlu tutulmayacak” dedi.


 sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar