Gül Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Kanununu onayladıGül Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Kanununu onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun”u onayladı.

Kanun ile TCDD, demiryolu altyapı işletmecisi olarak yeniden yapılandırılıyor, tren işletmesiyle ilgili birimleri ise ayrılarak TCDD Taşımacılık AŞ kuruluyor.

Kanuna göre, TCDD, devletin tasarrufundaki demiryolu altyapısının kendisine devredilen kısmı üzerinde demiryolu altyapı işletmecisi olarak görev yapacak.

İltisak hattı yapımı talep edilmesi halinde gerektirdiği taşınmazlar TCDD tarafından kamulaştırılacak ve talep edenin lehine bedelsiz olarak irtifak hakkı tesis edilecek.
ÖZEL DEMİRYOLLARI
Kamu tüzel kişileri ve şirketler, kendilerine ait demiryolu altyapısı inşa etmek, bu altyapı üzerinde demiryolu altyapı işletmecisi olmak, ulusal demiryolu altyapı ağı üzerinde demiryolu tren işletmecisi olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilebilecek.

TCDD Taşımacılık AŞ tüzel kişilik kazandıktan sonraki bir yıl içerisinde, TCDD Taşımacılık AŞ’ye devredilecek personel ile yük ve yolcu taşımalarıyla ilgili hizmetlerinde kullanılan çeken ve çekilen araçlar TCDD Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek.

Personel kadro ve pozisyonlarıyla araç, gereç ve cihazlar ise TCDD Taşımacılık AŞ’ye devredilmiş sayılacak.

Kanuna göre, TCDD’de çalışanlara emekli olmaları halinde fazla emekli ikramiyesi ödemesi yapılacak. TCDD’de istihdam edilenlerden emekli aylığı bağlanmasına hak kazananlardan, bir ay içinde başvuruda bulunanların emekli ikramiyeleri, yaş haddinden emekliliğine en fazla üç yıl kalanlar için yüzde 25, yaş haddinden emekliliğine üç yıldan fazla beş yıldan az kalanlar için yüzde 30, yaş haddinden emekliliğine beş yıl ve daha fazla kalanlar için yüzde 40 fazlasıyla ödenecek.

Emekli olan personel, emekli oldukları tarihten itibaren 5 yıl içinde TCDD’de ve TCDD Taşımacılık AŞ’de çalıştırılamayacak.

turkiye-demiryollarinin-serbestlesmesi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.