Yeni metroyla Mecidiyeköy-Mahmutbey arası 26 dakikaya inecekYeni metroyla Mecidiyeköy-Mahmutbey arası 26 dakikaya inecek :Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek 17.5 kilometrelik metro projesinin ihalesi 18 Eylül’de yapılacak. Yeni hat Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ı kapsayacak ve saatte 70 bin kişi taşıyacak.

İstanbul’un en yoğun bölgelerinden birinde daha trafik sorununa metro çözümü geliyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek 17,5 kilometrelik metro projesinin ihalesi 18 Eylül’de yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, ‘Her yere metro, her yerde metro’ hedefiyle Avrupa yakasında büyük bir metro yatırımına daha başlanacak.

İHALEYE YABANCI İLGİSİ DE VAR

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ı kapsayan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Depo-Bakım Sahası ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri Yapım İşi uluslararası ihaleye çıktı. Proje çalışmaları tamamlanan hattın inşaat ihalesi Kamu İhale Kurumu’nda ve Avrupa Birliği bülteninde yayınlandı. İhaleye yurt içi ve dışından birçok büyük inşaat firması ilgi göstermeye başladı.

METRONUN GÜZERGAHI NASIL?

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak metro, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak proje, Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek Mahmutbey’de geçen ay açılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile birleşecek.

SAATTE 70 BİN KİŞİ TAŞINACAK

İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a uzatılması da planlanıyor. Yaklaşık 17.5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak. Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı proje, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 istasyondan oluşacak.

İSTANBUL’DA MESAFELER KISALIYOR

İstanbul’daki metro ağları tamamlandığında ise Mahmutbey-Sarıyer-Hacıosman 45 dakika, Mahmutbey-Yenikapı 39,5 dakika, Mahmutbey-Üsküdar Marmaray 48,5 dakika, Mahmutbey-Kadıköy Marmaray 52 dakika, Mahmutbey-Sabiha Gökçen Havalimanı Marmaray 95,5 dakika, Çağlayan-Gaziosmanpaşa 13 dakika, Mecidiyeköy-Alibeyköy 7,5 dakikaya inecek.

Yeni-metroyla-Mecidiyekoy-Mahmutbey-arasi-26-dakikaya-inecek

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.