Demiryollarını işletmek için yabancı sermaye sıraya girdiDemiryollarını işletmek için yabancı sermaye sıraya girdi :Demiryolu özelleştirmesinden pay kapmak isteyen yabancı sermaye Türkiye’de çalışmalara başladı. Demiryollarının özel sektöre açılmasını öngören düzenlemenin ardından ekonomi devleri İstanbul ve Ankara’da ofisler açtı. Aralarında Japon, Alman ve Güney Koreli şirketlerin de bulunduğu bir çok firma TCDD yetkilileri ile görüşmeye başladı.

Cumhuriyetin sınırlı imkanlarıyla kurulan demiryollarını işletmek için yabancı sermaye sıraya girdi.

Devlet demiryollarını özelleştirme tasarısı meclisten geçince yabancı sermaye de gözlerini Türkiye’ye dikti. Bir çok ekonomi devi İstanbul ve Ankara’da ofisler açtı.

Demiryollarının özelleştirilmesine kapı aralayan düzenleme nisan ayında kabul edilmişti. İşte bu düzenlemenin ardından yabancı firmalar “fırsatı” kaçırmadı. Japon, Alman, Güney Kore ve Fransız şirketlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık on firma özelleştirmeden pay kapmak için kolları sıvadı. Deutce Bahn, SNCF, Mitsubishi ve Hyundai Rotem gibi büyük firmaların yetkilileri TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmelere başladı.

Firmaların TCDD bünyesinde yapacağı hizmet ise 2014 yılından itibaren yük, 2018’den itibaren de yolcu taşımacılığı olacak.

Reklamlar