Hedef Yurdun Her Tarafında Akıllı Ulaşım Sistemleri

Abone Ol  


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın Türkiye’nin denizcilik, ulaşım, havacılık, haberleşme gibi alanlarda hedeflerini gözden geçirmesi için de bir fırsat sağlayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz küresel krizin etkileri bitti mi, devam mı ediyor? Bundan sonraki muhtemel gelişim ve hedefler neler olacak? Bunlar ele alınacak. 2009’dan 2013’e kadar kendi hedeflerimizin gerçekleşme seviyesini ölçeceğiz. Bugüne kadar ne yaptık? Bundan sonra hedeflerimizi gözden geçireceğiz.

Akıllı Ulaşım Sistemleri

İletişimde biz 2023’e 2009’da hedef koymuştuk. 2013’te bakıyoruz ki bu hedefler yetersiz kalmış. 2009’da 30 milyon geniş bant abone sayısına ulaşacağız diye hedef koymuşuz. 2013’te 20 milyonu geçmişisiz. Belli ki 2023’te bu 30 milyonla kalmayacak, çok daha yukarılara çıkacak. Mobil internetin gelişiminde durum aynı. Dolayısıyla bu hedefleri yeni baştan gözden geçireceğiz ve tekrar önümüzdeki beş yıl için bir kademe, 10 yıl için bir başka kademe olmak üzere yeni hedeflerimize de enine boyuna tartışarak karar vereceğiz.”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın ana temasının “Herkese ulaşım, hızlı erişim” olarak belirlendiğini söyleyen Yıldırım, “Burada kastımız ulaşımı yurdun her tarafına yaymak. Hatta bölgesel anlamda ulaşım altyapısının kalitesini standardını aynı düzeye getirmek. Kendi ülkenizde mükemmel ulaşım atyapısı yapabilirsiniz. Ama komşu olduğunuz ülkeden başlamak üzere başka ülkelere giden ulaşım ağları aynı standardı sağlayamazsa, burada amaca erişmiş olmayız. Bunun için uluslararası nitelikte şura topluyoruz. Bölge ülkelerini, komşu ülkelerini, onların bağlantılı olduğu ülkeleri de bu şuraya özellikle davet ediyoruz ki burada aynı kaliteyi, aynı emniyet faktörlerini, aynı erişebilirliği sağlayalım” dedi.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar