Başkan Kocaoğlu: Aliağa-Menderes raylı sistem hattının yüzde 85'ini biz yaptıkBaşkan Kocaoğlu: Aliağa-Menderes raylı sistem hattının yüzde 85’ini biz yaptık : İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ödemiş ilçesinde yapılacak et entegre tesisinin temel atma törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada İzmir Valisi Mustafa Toprak ve AK Partili yöneticileri eleştiren Kocaoğlu, İZBAN’ın yüzde 85’ini kendilerinin yaptığını söyledi. AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay’ı eleştirerek, “İktidar partisinin il başkanı beyanat vermiş, ‘Aliağa-Menderes Raylı Sistemi’nin yüzde 70’ini biz yaptık, belediye yüzde 30 yaptı.’ diyor. Bu projenin temeli 2006’da atıldı. Biz de TCDD de devlet kurumu, harcamalarımız belgeli. 10 liraya 10 bin lira diyecek halimiz yok, evrağa dayalı. Ben bu temeli attıktan sonra kim kaç para harcadıysa evrağıyla birlikte çıkaracak. Yüzde 85’ini Büyükşehir Belediyesi harcadı, yüzde 15’ini TCDD harcadı. Bunun aksini söylemek bilgi kirliliği, milletin kafasını bulandırmaktır.” şeklinde konuştu.
Konuşmasında Vali Toprak’la tartışma yaşadığı, İl Özel İdaresi’ne ait Sümerbank arazisi konusuna da değinen Başkan Kocaoğlu, “Önce okul yaptılar, şimdi de müze yapılacak deniyor. Ben müzeye karşı değilim, her türlü desteği veririz. Vali Bey, buraya müze yapacağını söylüyor. Kalkacak, bu müzeyi Kültür Bakanlığı yapacak. ‘Maliyeti bu, finansmanı bu, TOKİ’ye arsa vereceğim, o da yapacak.’ diye müze yapılmaz. Bizim buna ihtiyacımız var, bunu yapmaya da hazırız. Müze yerini Kadifekale’de zaten kamulaştırıyoruz. Burada gizlenen bir şey var. Buranın planlarını biz yaptık, 40 bin metrekare otel yapılabilecek arsa var. Bu arsanın değeri çok yüksek. Sümerbank arazisi diye, müze yapılacak diye bütün hedef, güzelim gayrimenkulü satmaktır. İl Özel İdaresi’nin 3,5 milyar liralık malına göz dikilmiş durumda. Bu mal satılmak isteniyor, bitirilmek isteniyor ve bu mal üzerinden her türlü oyun oynanıyor.” dedi.
Tapusu Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan, Bayraklı ilçesindeki 100 dönüm arazinin Karayolları’na verilmek istendiğini de söyleyen Kocaoğlu, “Mal sahibi biziz. Millî Emlak, buranın mera olduğunu söyleyerek elimizden aldı. Sonra burası mera alanından çıktı. Tahsisini istedik ancak öncelik sırasının Karayolları’nda olduğunu söylediler. Benim tapulu mülküm. El insaf, tapulu mülkümü verin bari kardeşim. Karayolları, bölge binasını ve şantiyesini sattı. Sonra gelecek Büyükşehir Bleediyesi’nin 100 dönümlük arazisini, ‘meraydı, aldıydın verdiydin’ diye gasp edecek. Böyle devlet yönetilmez, böyle millet yönetilmez. Böyle ekonomi olmaz. Bu gidiş, gidiş değil. Büyükşehir Belediyesi’nin tapusuyla oynayan, gariban vatandaşı ne yapar?” diye konuştu.
Başkan Aziz Kocaoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar’ın, “İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımlaşmaya, kömüre karşıydı, şimdi odun dağıtıyor.” şeklindeki eleştirisini de değerlendirdi: “Sadece benim zamanında değil, Piriştina döneminden bu tarafa bayramda, ramazanda, dar günde ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yardım yapıyoruz. Hem erzak dağıtıyoruz hem para yardımı yapıyoruz. Park Bahçeler Müdürlüğü’nün budamak için kestiği odunları, sobaya girecek şekilde kesip dağıtıyoruz. Bunu yıllardır yapıyoruz ama bunun reklamını yapmıyoruz. Bizim dinimizde, bir elin verdiğini diğer el görmez. Biz buna inanıyoruz. Yardımın reklamı olmaz. Muhtaç insana yardım etmek insanlık görevidir, belediyenin görevidir. Bir çuval parçası içinde odun görmüşler, oradan siyaset yapıyorlar.”
Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin ise Başkan Kocaoğlu’na, tesise verdikleri destekten ötürü teşekkür ederek, “Bu proje, Küçük Menderes’in Türkiye çapında gelişimi için önemli bir araç olacak. Bu bölgede günde bin hayvan el değiştiriyor ve katma değer farklı illere gidiyordu. Bu tesisle birlikte 350 bin büyükbaş hayvanın, katma değeri ilçemizde kalarak değerlendirilmesini sağlayacağız. Türkiye’de Ödemiş’i et ve süt ürünlerinde marka yapmaya hazırlanıyoruz.” dedi. Kaymakam Abdullah Dölek de ilçe gündemindeki 100 yıllık rüyanın gerçekleştiğini, tesisin devreye girmesiyle besi hayvancılığının önünün açılacağını ve Ödemiş’in kendi markasını oluşturacağını kaydetti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.