Kamerun Demiryolları heyeti TCDD ve Marmarayı Ziyaret Etti (Foto Galeri)

Kamerun Demiryolları heyeti TCDD ve Marmarayı Ziyaret Etti :Orta Afrika ülkesi Kamerun Demiryolları (CAMRAIL) Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hamadou SALI başkanlığındaki heyet, 19-21 Kasım 2013 tarihleri arasında TCDD ve Bağlı Ortaklıkları ile TCDD 1. Bölge Müdürlüğü ve MARMARAY’ı ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu.
CAMRAIL heyetinin üç günlük ziyaret programının ilk durağı TCDD Genel Müdürlüğü oldu. Konuk heyet ile TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa APAYDIN başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; her iki demiryolu idarelerini tüm yönleriyle tanıtan sunumlar yapıldı. Çeken çekilen araç ve yedek parça tedariki, yol yapım, yol yenileme konularında teknik yardımların ele alındı. Kamerun demiryolcularının eğitimi vb. gibi alanlarda yapılabilecek işbirliği imkanları üzerinde duruldu.
“TÜRK DEMİRYOLLARINDAKİ GELİŞİM ÇOK ETKİLEYİCİ ”
Kamerun Ulaştırma Bakanı Robert NKILI’ nin 2012 Ekim 2012’deki Türkiye ziyaretinde kendisinin de yer aldığını ve TCDD’yi de ziyaret ettiğini hatırlatan CAMRAİL heyeti başkanı SALI, Türk demiryollarındaki gelişimi çok etkileyici bulduğunu vurguladı. Türkiye’nin Kamerun Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan’ın bu ziyaretlerini gerçekleştirmelerinde büyük katkısı olduğunu belirten SALI, bu ziyaretlerinin Türkiye ile Kamerun Demiryolları arasında gelecekteki işbirliğinin ilk adımlarını oluşturduğunu kaydederek, Kamerun – Çad arasında 1400 km. lik demiryolu projelerinin bulunduğunu, İslam Kalkınma Bankası’nın desteklediği bu projede TCDD ile işbirliği yapmak istediklerini belirtti.
“DOST VE KARDEŞ ÜLKE HEYETİNİ AĞIRLAMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”
Behiçbey Loko Bakım Atölyesi ile Demiryolu Araştırma ve Teknoloji Merkezini (DATEM) ziyaret eden CAMRAIL heyetine TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN tarafından akşam yemeği verildi. KARAMAN, yemekte yaptığı konuşmada, dost ve kardeş ülke Kamerun milletvekili ve CAMRAIL Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hamadu SALI ve beraberindeki heyeti TCDD’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti duyduğunu ifade etti.
Ankara’dan Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Eskişehir’e giden SALI beraberindeki heyet, Eskişehir’de Eskişehir Eğitim Merkezi, Orta Doğu Demiryolları Eğitim Merkezi (MERTCe) ve TÜLOMSAŞ’ı gezen heyet, aynı gün Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu II. Etap şantiyesine geçtiler. 23. ve 26. Tünelde incelemelerde bulunan CAMRAIL heyetine yeni tünel delme makinesi (TBM) ile YHT ve MARMARAY projeleri hakkında bilgi verildi.
TÜVASAŞ ve Haydarpaşa I. Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden giden konuk SALI beraberindeki heyet MARMARAY treni ile Ayrılık Çeşmesi-Yenikapı güzergâhında yolculuk yaptı.
“YHT’YE VE MARMARAY’A HAYRAN KALDIK”
Ziyaretlerinin ardından değerlendirmelerde bulunan ve Türkiye’deki demiryolu sanayisinin gelişimine müşahede etmekten ve gurur duyduklarını ifade eden CAMRAIL Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hamadu SALI, Ankara-Eskişehir arasında seyahat ettikleri YHT’yi ve İstanbul’da iki kıtayı birbirine başlayan Asrın Projesi MARMARAY’ı çok beğendiklerinin altını çizdi. SALI, Kamerun’daki demiryolu projelerini gerçekleştirebilmeleri için pazar arayışında olduklarını, ülkelerine döner dönmez işbirliği imkânları üzerinde kararlılıkla duracaklarını belirtti. SALI, Süleyman KARAMAN ve diğer TCDD yetkililerini Kamerun’a davet etti.
İlk yorum yapan olun

Yorumlar