Haydarpaşa garında çıkan yangının faturası iki işçiye kesildi

Haydarpaşa garında çıkan yangının faturası iki işçiye kesildi  :TCDD mühendisleri Suavi Günay ve Ayşe Kablan aleyhine açılan ve “genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması” suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Tarihi Haydarpaşa Garı’nda tadiat sırasında çıkan yangınla ilgili olarak bir müteahhit ve iki işçiye “Taksirli yangına sebebiyet vermek” suçundan 10 ay hapis cezası verildi. Hakim zararın karşılanmamış olması ve suçun tarihi bir binaya karşı ciddi bir ihmalle işlenmiş olması nedeniyle cezayı ertelemedi.
Haydarpaşa garının çatısını kül eden yangın sonrası İtfaiye, Teftiş Kurulu, Savcılık ve mahkeme bilirkişileri olmak üzere alınan 4 ayrı raporda yangının elektrik kontağı, izolasyon maddesi ısınması ve işçilerin söndürmediği bir sigara izmaritinden çıkmış olması olmak üzere 3 ihtimalden kaynaklanmış olduğu belirtildi.
14 ay süren savcılık soruşturması ardından yangında sabotaj ve kasıt iddiaları dayanaksız kalırken, çatıda izolasyon yapan Zafer Ateş ve Hüseyin Doğan adlı işçiler ve izolasyon çalışmasını yürüten şirketin sahibi İhsan ve Hüseyin Kaboğlu hakkında ‘taksirle yangına sebebiyet vermek’ suçundan 1 yıla kadar, TCDD mühendisleri Suavi Günay ve Ayşe Kablan aleyhine açılan ve “genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması” suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Karar çıktı
Anadolu 8. Sulh Ceza Mahkemesindeki dava dosyadaki 4 ayrı rapor, 3 ayrı ihtimalle dün karara bağlandı. Mahkeme müteahhit Hüseyin Kaboğlu ile işçiler Zafer Ateş ve Hüseyin Doğan’a taksirle yangına sebebiyet vermek ve genel güvenliğin taksir ile tehlikeye sokulması suçundan 1’er yıl hapis cezası verdi. Bu ceza sanıkların duruşmadaki iyi halleri nedeniyle 10’ar aya indirildi. Hakim zararın karşılanmamış olması ve suçun tarihi bir binaya karşı ciddi bir ihmalle işlenmiş olması nedeniyle cezayı ertelemedi.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar