Metroyla değer kazandı fiyatlar yüzde 50 arttı

Metroyla değer kazandı fiyatlar yüzde 50 arttı :İstanbul’a yapılan ulaşım, altyapı gibi yatırımlar şehrin farklı bölgelerinin gelişimini hızlandırıyor. Özellikle raylı sistem projelerin gerçekleştirildiği semtlerde konut fiyatlarının yanı sıra ticari birim fiyatlarında da artışlar yaşanıyor. Bu kapsamda EVA Gayrimenkul Değerleme’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre 2012 yılında kullanıma açılan, 26.5 km uzunluğunda olan ve 16 istasyondan oluşan Anadolu yakasının ilk metro hattı Kadıköy – Kartal Metro hattı, lokasyonu üzerindeki dükkân metrekare birim satış değerlerini % 50 oranında arttırdı.
Yüzölçümü 15-1.100 metrekare gibi geniş bir aralıktaki dükkânların, metro hattının açıldığı tarihten önce ve sonra gerçekleşen metrekare birim satış değerlerinin karşılaştırıldığı rapora göre, Ayrılıkçeşme istasyonu ile Marmaray’a da bağlanan, Kartal’dan Hacıosman’a kadar 60 km’lik mesafenin 79 dakikada gidilmesini sağlayan hattın özellikle Göztepe- İçerenköy aksında nitelikli ofis binaları ve dükkân gibi işyeri inşaatlarının devam ettiğini belirtildi.
Rapora göre, tamamlanması beklenen Üsküdar – Sancaktepe gibi diğer metro yatırımları ile bu aksın entegre edilmesi sonucunda erişilebilirliği arttırılan Kadıköy-Kartal bölgelerinde yaşanan değer artışının bir süre daha devam edecek.
Özellikle çevresinde konut ve ofis blokları bulunan istasyon çıkışlarının çevresindeki dükkânlarda daha fazla değer artışı yaşandığına değinilen çalışmaya göre, Kadıköy’e yakın konumda bulunan ve çevresinde marka konut projelerinin bulunduğu Göztepe Metro İstasyonu çıkışında yer alan, 25-200 m² gibi geniş bir aralıkta değişen mağazaların fiyatları % 50 oranında arttı.
Zemin katlar satışa sunuluyor
Anadolu yakasının önemli ticari merkezlerinden biri haline dönüşen, yakın çevresinde AVM ve ofis bloklarının bulunduğu Kozyatağı Metro İstasyonu çıkışında yer alan dükkânlar ise yaklaşık % 43-55 oranında artış gösterdi.
Raporda, bölgede 25-50 metrekare aralığında küçük yüzölçümlü dükkânların yanı sıra, yeni yapılan plazaların zemin katında konumlana ve genellikle kurumsal firmalara kiralanan mağazaların satışa sunulduğu da belirtildi.
Yapılan çalışmada yakın çevresinde konut ve ofis blokları ile sanayi sitesinin bulunduğu Bostancı Metro İstasyonu çıkışında yer alan dükkân vasıflı gayrimenkullerin de yaklaşık % 43-50 oranında artış gösterdiği vurgulandı.
Rapora göre, bölgedeki yüzölçümlü gayrimenkullerin genel olarak mağaza niteliğinde, asma katlı ve bodrum katlı dükkânların ise restoran veya mağaza olarak satışa sunuldu.İlk yorum yapan olun

Yorumlar