Teleferik Sistemleri Tasarım Kriterleri | Yüzeyden Taşımalı Sistemler

Teleferik Sistemleri Tasarım Kriterleri | Yüzeyden Taşımalı Sistemler :Bu bölüm, yolcuların veya kayak eğitimi araçlarının üzerindeki yolcuların; tepede hareket eden ana çelik halatla yürütülen çekici donanımlar vasıtasıyla yüzey üzerinde seyahat ettirildiği kablolu insan taşıma sistemlerini kapsar.

Yüzeyden taşımalı sistem normal olarak tek kablolu tiptedir ve çekme halatı hem aşağı hem yukarı tarafta bulunan orta direkler üzerine tutturulmuştur. Sistemde sabit ve ayrılabilir klemensler kullanılabilir.

Yüzeyden taşımalı sistemler T-Bar’ları, J-Barları ve Diskleri kapsar. T-Barlar yüzeyden taşımalı sistem olup, çekme halatı ile yolcu arasında ters “T” şeklini oluşturan bir donanımdır ve “T”nin her iki tarafındaki kola yerlesen yolcuları çeker.J-Barlı yüzeyden taşımalı sistemler, genel olarak “J” seklinde ve çekme halatı ile yolcu arasında bir donanım olup, “J”nin bir tarafındaki gövdesine yerlesen tek bir yolcuyu çekerek taşır.

Diskli yüzeyden taşıma sistemleri çekme halatı ve yolcu arasında bir çubuk ile çubuğun alt ucundaki bir diskten oluşan bir donanım olup diskin çubuğunun iki tarafına bacağını geçirmiş yolcuyu çeker.

Sistemin tümünde “2000/9 AT- insan Taşımak Üzere Tasarımlanan Kablolu Taşıma Tesisatı Yönetmeliği hükümlerine ve TS EN 12929-1, TS EN 12929-2 standartlarında belirtilen güvenlik kurallarına uyulacaktır.

– TS EN 12929-1: insan Taşımak için Tasarımlanan Havai Hat Tesisleri için Güvenlik Kuralları-Genel Sartlar – Bölüm 1: Bütün Tesisler için Kurallar
– TS EN 12929-2: insan Tasımak için Tasarımlanan Havai Hat Tesisleri için Güvenlik Kuralları – Genel Sartlar – Bölüm 2: Tasıyıcı Vagon Frenleri Olmayan Ters Çevrilir iki Kablolu Havai Halatlı Yollar için ilave Kurallar

Sistem tasarımı genel olarak Bölüm VI’da yer alan ulusal-uluslararası standartlar ile kamu kurum ve kuruluslarının ilgili yönetmelik ve teknik sartnameleri ile uyumlu olacaktır.
Teleferik Sistemleri Tasarım Kriterleri | Yüzeyden Tasımalı Sistemler yazının tamamını BURAYA tıklayarak görebilirsiniz

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Çar 20
Per 21

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 21 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Per 21

İhale İlanı : Demiryolu Elektrifikasyonu Yedek Malzeme Alım İşi

Kasım 21 @ 14:30 - 15:30
Organizatör: TCDD
444 8 233

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.