Fransız Hükümetinin önerisine karşı Alstom ’un konumuFransız Hükümetinin önerisine karşı Alstom ’un konumu :Alstom General Electric şirketinin Alstom’un enerji işlerine karşılık yapmış olduğu teklifle ilgili olarak Fransız Hükümetinin yaptığı öneriyi reddetti.

Daha önce de rapor edildiği üzere hem GE hem de Siemens Alstom’un Enerji işini satın almak konusunda istekliler. GE Alstom’un enerji işini almak için 12,4 milyar €’luk bir teklif getirmiş bulunuyor. Fransız ekonomi bakanı Bay Arnaud Montebourg GE’ye bir yazı yazarak tekliflerini reddetti ve satın alma yerine “eşit ortaklık” oluşturma önerisi getirdi. Fransız hükümeti Alstom’un piyasadan çekilmesi, iş kabı ve daha da önemlisi Nükleer Faaliyetlerde Fransızlar egemenliği konusunda endişeli. Bu yeni teklifle Fransız hükümeti GE’ye basit bir satın alma yerine raylı sistem işini Alstom’a devretmesini önerdi. Bu öneri aynı zamanda Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande tarafından da desteklenmekte.
Ancak Alstom’un CEO’su Patrik Kron ile yapılan bir konferans çağrısında Alstom bu teklifi GE’nin raylı sistemi ABD odaklı olduğu için reddetti. Bunun yerine GE’nin sinyalizasyon faaliyetlerine daha fazla ilgi gösterdiğini ve ayrıda da Siemens’ten gelmesi muhtemel teklife de açık olduğunu ifade etti.

Siemens ise şirkete resmi bir teklifte bulunmak konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Bu teklifte Alstom’un enerji işine karşılık kendi yüksek hızlı demiryolu teknolojisini vermeyi düşünmekte ve bu yönde bir teklif sunmayı amaçlıyor. Öte yandan Siemens kendi kent için ve bölgesel demiryolu araçları ve sinyalizasyon bölümünü muhafaza edecek.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.