Rusya ile Çin’i birbirine bağlayacak ilk demiryolu köprüsü hizmete girecekAmur Nehri üzerinden Rusya ile Çin’i birbirine bağlayacak olan ilk demiryolu köprüsü 2016 yılında hizmete girecek.

Rusya’dan Çin’e demiryolu ile gönderilen yüklerin yolunu 700 km kısaltacak olan köprünün inşaatına önümüzdeki aylarda başlanması bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak Ria Novosti Haber Ajansı’na konuşan Rus Doğrudan Yatırım Fonu Genel Müdürü Kiril Dmitriyev, söz konusu köprünün inşasına ilişkin yatırım anlaşmasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında bugün gerçekleşen görüşmenin ardından imzalandığını belirterek, yeni demiryolu köprüsünün yılda 21 milyon ton yükü daha kısa yoldan Çin’e ulaştırmaya imkan tanıyacağını ifade etti.

Demecinin devamında, inşa edilecek olan köprünün Rusya ile Çin arasında yeni bir ihracat koridoru yaratacağını söyleyen Dmitriyev, söz konusu köprünün hizmete girmesi ile birlikte Rusya’nın Doğu Sibirya ve Uzak Doğu bölgelerindeki yeni madenlerden elde edilen hammaddelerin Çin’e transferinin de kolaylaşacağını belirterek sözlerini tamamladı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.