Türkiyenin Demiryolu Tarihi Eskişehir Ekseninde Dünyaya AnlatılacakTürkiyenin Demiryolu Tarihi Eskişehir Ekseninde Dünyaya Anlatılacak :Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Türkiye’nin demiryolu tarihinin anlatıldığı “Eskişehir demiryolu kültürü projesi” adı altında kalıcı sergi, belgesel ve albüm kitap çalışması ile Türkiye ve Avrupa’da sergiler açılacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Eskişehir’in, tarih boyu yolların ve özellikle de 19. yüzyıldan itibaren demiryollarının kesiştiği ve göçlerle örtüştüğü bir demiryolu kenti olduğu belirtildi. Anadolu, Bağdat ve Hicaz demiryolunun ise, Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve askeri anlamda en sıkıntılı döneminde, güçlü bir irade ve doğru bir proje ile neler yapabileceğini ve başarabileceğini gösteren projelerinin adı olduğu belirtilen açıklamada, “Yakın tarihimizi ve bugünü daha doğru yorumlamak için bu yolları görmek ve anlamak çok önemlidir. Son yüzyıldır bölgemizde yaşanmakta olan tüm sıkıntıların kaynağı, bu hattın üzerindeki şifrelerde mevcuttur. İşte bu proje, Türkiye’nin demiryolu ile özdeşleşmiş kenti Eskişehir’de, bu demiryolu kültürünü görmemize ve anlamamıza yardım edecek önemli bir çalışma olacaktır” denildi.

Demiryolu ile ilgili Eskişehir ekseninde anlatılacak ilk eser olma özelliği taşıyan projenin detayları ise şöyle açıklandı;

“Sergi, Haydarpaşa Garı’ndan Eskişehir’e ve Eskişehir’den Bağdat ve Medine tren istasyonlarına kadar, geçilen istasyonları tarihi bir süreç içerisinde hikayeleri ile birlikte anlatacak. Osmanlı’dan Cumhuriyet demiryollarına, Kurtuluş Savaşında bir demiryolu atölyesinin döktüğü toplardan ilk yerli lokomotife, Devrim otomobilinden Yüksek Hızlı Tren’e kadar geçen sürecin kronolojik gösterisi olacaktır.

 

 

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.