Küçükçekmecede İETT seferleri aksıyorKüçükçekmecede İETT seferleri aksıyor :Küçükçekmece’de İETT seferlerinde yaşanan sorunlar İBB meclis gündeminde.Küçükçekmece Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Av. Erhan Aslaner hazırladığı yazılı soru önergesi ile Küçükçekmece İlçesinde yaşanan İETT otobüs seferlerinin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Aslaner daha önce Halkalı-Sirkeci Tren Seferleri yapıldığını, Marmaray çalışmalar dolaysı ile kaldırıldığını hatırlatarak şunları söyledi, “Marmaray çalışmaları nedeniyle yapılmayan raylı taşıma sistemi (Halkalı-Sirkeci Tren Seferleri) yerine otobüslerle yapılan taşımadan kaynaklı, Küçükçekmece İlçemizde yaşanan ulaşım sıkıntısı ile Atakent Mahallesinde ulaşım konusunda yapılan ayrımcı muamele var. Özellikle sabah saatlerinde otobüse binmek için vatandaşın uzun süre beklemek zorunda olduğunu tespit ettik. Yine yıllarca Küçükçekmece-Halkalı Atakent Mahallesinde iktidar partisine oy vermediği için toplu taşımada yetersiz hizmet verilmektedir. Bu konuda yapılan şikâyetlere İETT duyarsız kalmaktadır. Atakent Mahallesine yapılan ayrımcı muameleye son verilmesini arzu ediyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinin 2014 yılı Haziran ayı toplantılarının 11.06.2014 Çarşamba günkü birleşiminde CHP Küçükçekmece ve İBB Meclis Üyeleri; Av. Erhan Aslaner, Fatih Üstünbaş, Ercan Ulaş Kaya ve Ali Delen imzaları ile Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen Yazılı soru önergesi şöyle;

İSTANBUL BÜYÜKÇEHİR BELEDİYE MECLİS BAŞKANLIĞINA

SORU ÖNERGESİNİ SUNANLAR: CHP Meclis Üyeleri Av. Erhan Aslaner, Fatih Üstünbaş, Ercan Ulaş Kaya ve Ali Delen

SORU ÖNERGESİNİN ÖZETİ; Marmaray çalışmaları nedeniyle yapılmayan raylı taşıma sistemi (Halkalı-Sirkeci Tren Seferleri) yerine otobüslerle yapılan taşımadan kaynaklı, Küçükçekmece İlçemizde yaşanan ulaşım sıkıntısı ile Atakent Mahallesinde ulaşım konusunda yapılan ayrımcı muamele.

AÇIKLAMALAR;

1- Marmaray yapım çalışmaları nedeniyle daha önce Küçükçekmece İlçemize yapılan raylı (Halkalı-Sirkeci Tren Seferleri) yolcu taşıma sistemi şu anda yapılamamakta ve onun yerine otobüslerle taşıma yapılmaktadır.

2- Küçükçekmece Tepe üstü /Aksaray hattında çalışan İETT araçlarının sabahları ilk kalkış yaptıkları Cennet -Yeni Mahalle ve Cumhuriyet Mahallelerindeki duraklarında kapı girişlerine kadar yolcu doldurdukları kimi zaman işe yetişme telaşı kapılara sarkarak binmek zorunda kalmaktadırlar. Bu durum ulaşım sıkıntısı yanında kazalara davetiye çıkarmaktadır.

3- Küçükçekmece Belediye Meclis Üyemiz Turhan Dinç ile yaptığımız incelemelerde; İETT araçlarına binmek zorunda olan Sultanmurat Mah.- Fevziçakmak Mah. ve Kemalpaşa Mahallelerimizde ikamet edenler, duraklara geldiğinde otobüslere binmenin mümkün olmadığını, bu konuda vatandaşlarımızın sitem ve şikâyetleri ile karşılaştık.

4- Özellikle sabah saatlerinde otobüse binmek için vatandaşın uzun süre beklemek zorunda olduğunu tespit ettik. Vatandaşlar çözüm önerisi olarak da 06.00 ile 07.30 saatleri arasında Sultanmurat Mahallesindeki AKAR PETROL Ofisi civarından ek sefer konulması, Akşamları da 17.00 ile 18.30 saatleri arasında dönüş içinde ek sefer konulduğunda yararlanabileceklerini ifade etmekte ve talep etmektedirler.

5- Fatih Mahallesi / Yenibosna hattında çalışan 143 sayılı İETT aracının Sabah ve Akşam saatlerinde 4 er saat çalıştığını ve bu aracında gün içinde aynı hatta çalışması için talepler vardır. Kanarya ve İnönü mahallelerimizde İETT araçlarından vatandaşlarımız sabah saatlerinden yararlanmasının çok zor olduğunu ayakta dahi binmenin mümkün olamadığını bazı durakları araçlar pas geçtiğine ve bir ailenin Hastaneye gitmek için 45 dakikaya yakın beklediğine tanık olduk.

6- Yıllarca Atakent Mahallesinde iktidar partisine oy vermediği için toplu taşımada yetersiz hizmet verilmektedir. Bu konuda yapılan şikâyetlere İETT duyarsız kalmaktadır.

SORULAR: Bu mahallelerimizdeki vatandaşlarımızdan bu konuda İBB’nin ilgili birimleri Şikayet&şikâyetler aldı mı? Şikâyetler alındıysa çözümü ile ilgili bir çalışma yapıldı mı? Bahsedilen hatlarda otobüs ve sefer sayısının arttırılması için bir çalışma var mı? Yok ise böyle bir çalışma yapılarak sorunun çözülmesi düşünülmekte mi? Atakent Mahallesine yapılan ayrımcı muameleye son verilmesi düşünülmekte midir? Meclise Sunarız. Saygılarımızla.11.06.2014

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.