YHT hattında komando dönemiYHT hattında komando dönemi : Ankara-İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin gecikmesine neden olduğu belirtilen kablo hırsızlığı olaylarını önlemek amacıyla, bir ay önce İstanbul Halkalı Jandarma Komando Taburundan Sakarya’ya gönderilen komando bölüğü, YHT’nın 45 kilometrelik hattı boyunda 24 saat devriye görevi yaparak kablo hırsızlıklarına göz açtırmayınca hırsızlıklar bıçak gibi kesildi.

DHA ekibi, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın Sapanca, Arifiye, Geyve, Pamukova, Mekece bölgelerinde son zamanlarda kablo hırsızlığı olaylarının artması ve sinyalizasyon hattına zarar vermesinin önüne geçmek için bir ay önce İstanbul Halkalı Jandarma Komanda Taburundan Sakarya’ya gönderilen jandarma komandoların çalışmalarını izledi.

HEPSİ DOĞUDA GÖREV YAPMIŞ EKİP

Sakarya İl Jandarma Komutanlığı emrine verilen, 4 timden oluşan komandolar Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın Sakarya İl sınırları içerisinde kalan Pamukova ve Sapanca arasındaki 45 kilometrelik hatta 24 saat görev yapıyor. Daha önce hepsi doğu ve güneydoğuda görev yapan Jandarma komandoları akşam hava kararmasıyla birlikte konuşlandıkları Sakarya İl Jandarma Alay Komutanlığı’ndan araçlarla çıkarak görev yerlerine gidiyorlar.

DHA’ nın çalışmalarını takip ettiği komandoların bir timi Sapanca, bir timi Arfiye, bir timi Geyve, bir timi ise Pamukova hattında görev yapıyor. Akşam hava kararmasıyla birlikte gece görüşü olan dürbünlerle hattı tarayan jandarma komandoları durumları şüpheli kişilerin kimlik sorgulamasını da yapıyor.

Komandoların YHT hattını korumaya başlamasıyla birlikte en çok hırsızlık olaylarının olduğu Sakarya bölgesinde de hırsızlıklar bıçak gibi kesildi. Önceden 35 hırsızlığın olduğu 51 şüphelinin yakalandığı 3 hırsız şüphelisinin de yüksek gerilime kapılarak yaşamını yitirdiği Sakarya’da, jandarma komandoların görev yapmasıyla birlikte tek bir hırsızlık yaşanmadığı gibi hırsızlık girişimi de yaşanmadı. Jandarma komandoları Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlayacağı tarihe kadar görev yapacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.