İZBAN Cumaovası-Tepeköy hattı 2015 Mayıs’ta hizmete girecek

İZBAN Cumaovası-Tepeköy hattı 2015 Mayıs’ta hizmete girecek :Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan , İzmir’de yakında test sürüşlerine geçilecek İZBAN Cumaovası-Tepeköy hattında incelemelerde bulundu.
Beraberinde Vali Mustafa Toprak, İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Mehmet Sayım Tekelioğlu, Ali Aşlık, Rıfat Sait ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Cumaovası-Tepeköy hattını inceleyerek yetkililerden bilgi alan Bakan Elvan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
“CUMAOVASI-TEPEKÖY ARASI 2015 MAYIS’TA HİZMETE AÇILACAK”
Devlet ve yerel yönetim işbirliğiyle devam eden İZBAN’ın dünyada örnek gösterilen projeler arasında yer aldığını, projenin Uluslararası Taşımacılık Birliği tarafından ödüllendirildiğini belirten Elvan, halen hizmette olan Aliağa – Cumovası arasındaki 80 kilometrelik bölümün İzmir için vazgeçilmez bir konuma sahip olduğunu ifade etti.
İZBAN’ın bugüne kadar 222 milyon yolcu taşıdığının altını çizen Bakan Elvan, projeye şu ana kadar 5,2 miyar liralık yatırım yapıldığını, bunun 1,2 milyar lirasının İzmir Büyükşehir Belediyesi, kalan tutarın da TCDD tarafından karşılandığını söyledi.
Hattın genişletilmesi için çalışmaların devam ettiğini, Cumaovası’ndan Tepeköy’e kadar olan kısımda çalışmaların hemen hemen bittiğini, sinyalizasyon ile ilgili az bir bölümün kaldığını anlatan Elvan, “İnşallah en geç 2015 Mayıs ayında bu hattı da tamamıyla hizmete sunmuş olacağız” dedi.
Tepeköy’den Selçuk’a kadar uzanan güzergahla ilgili bilgi veren Elvan, TCDD’nin ihaleyi tamamlayarak ilgili şirkete yer teslimini yaptığını, Ocak ayında kazmanın vurulacağını açıkladı. Elvan, Aliağa’dan Bergama’ya kadar uzanan hatta yönelik olarak da TCDD’nin proje çalışmalarını tamamladığını, Kalkınma Bakanlığı’na yatırım programına alınması için başvurusunun yapıldığını kaydetti.
Konuşmasının sonunda İzmir Yüksek Hızlı Tren projesine de değinen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İzmir’i İstanbul’a bağlayacak olan yüksek hızlı tren hattının Bergama’dan geçeceğine işaret ederek, “Biz İzmir’e hizmet etmeye devam edeceğiz. İzmir’in ulaşım ve erişim alanında tıkanan yollarını açmaya devam edeceğiz. İzmir bizim için çok önemli bir kent.” diye konuştu.1 Comment

  1. Degerli yoneticiler (degerli md.rum)Murat bey 2015 mayisinda bitecegini soylediginiz tepekoy menderes hattindan ses cikmiyor kime sorsam bi cavap sondurum nedir

Yorumlar